“Afet eğitimi zorunlu ders olsun“

“Afet eğitimi zorunlu ders olsun“

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) ev sahipliğinde düzenlenen ‘Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planı’ (UDSEP) toplantısında ortaya konan görüşler, rapor halinde Yükseköğretim Kurulu (YÖK)’na sunulacak. Raporda, afet eğitiminin zorunlu ders...

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) ev sahipliğinde düzenlenen ‘Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planı’ (UDSEP) toplantısında ortaya konan görüşler, rapor halinde Yükseköğretim Kurulu (YÖK)’na sunulacak. Raporda, afet eğitiminin zorunlu ders olması önerilecek.

        Sakarya Üniversitesi’nde yapılan ve YÖK Yürütme Kurulu üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi Başkanı Dr. Murat Nurlu ve Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Ersoy’un yanı sıra Türkiye’nin farklı üniversitelerinden çok sayıda akademisyenin katıldığı UDSEP toplantısında ortaya konan görüşler rapor halinde YÖK’e sunulacak.

        SAÜ İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Naci Çağlar, toplantıda en çok üzerinde durulan konunun lisans eğitiminde öğrencilerin afet ve deprem konusunda eğitilmesi olduğunu ifade etti. Çağlar, YÖK yönetimine bu konuda önerilerin sunulacağını belirtti.

        Lisans düzeyinde eğitim gören öğrencilere, afet eğitimi konusunda bir dersin zorunlu olarak okutulması konusunda katılımcıların hemfikir olduğunu söyleyen Doç. Dr. Çağlar, özellikle eğitim fakültelerinde afet eğitimi ile ilgili bir dersin müfredata eklenmesiyle ilk ve orta öğretim öğrencilerinin afet bilincinin aratılmasının amaçlandığını belirtti. Çağlar, üniversitelerde afet ve acil müdahale öğrenci topluluklarının kurulması ve teşvik edilmesiyle bu konuda gençlerin afet yönetiminde daha aktif katılımının sağlanacağını vurguladı. Türkiye’de, afet denilince ilk akla gelen konunun deprem olduğunu vurgulayan Çağlar, bu anlamda, YÖK’e inşaat mühendislerinin eğitimi konusunda yeni önerilerin sunulacağının altını çizdi. Doç. Dr. Çağlar, şöyle konuştu: “İnşaat Mühendisliği lisans seviyesinde ‘Depreme dayanıklı yapı tasarımı’ (veya benzeri içerikte) bir dersin zorunlu olarak konulması, yapı ve deprem mühendisliği adıyla yeni lisans programlarının açılması veya mevcut inşaat lisans eğitimine depremle ilgili bazı derslerin ilave edilmesi veya zorunlu kılınması toplantıda sunulan öneriler arasındaydı.”

        Katılımcıların üzerinde durduğu bir diğer konunun da inşaat sektöründe çalışan personelin deprem ve afet konusunda eğitimi olduğunu dile getiren Doç. Dr. Naci Çağlar, “İnşaat sektöründe çalışan personelin usta kalfa gibi sertifika ile belgelendirilmesi, özellikle yöneticilere yönelik afet yönetimi konusunda tezsiz yüksek lisans, önlisans ve sertifika programlarının açılması YÖK’e sunulan öneriler arasındaydı.” diye konuştu.HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.