'Altın Karagöz' Bulgaristan'a gitti

'Altın Karagöz' Bulgaristan'a gitti

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 26.’sı düzenlenen ‘Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nda 1. olan Bulgaristan ‘Altın Karagöz’ü kazanırken, Güney Kore 2. ve KKTC 3.’lük ödüllerinin sahibi oldu.        Büyükşehir...

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 26.’sı düzenlenen ‘Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nda 1. olan Bulgaristan ‘Altın Karagöz’ü kazanırken, Güney Kore 2. ve KKTC 3.’lük ödüllerinin sahibi oldu.

        Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) koordinasyonunda, ‘51. Uluslararası Bursa Festivali’ kapsamında gerçekleştirilen ‘26. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’, Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda coşkulu bir kapanış töreniyle sona erdi. Yarışmada başarılı performanslarıyla dikkati çeken Bulgaristan ekibi birinciliğe hak kazanarak ‘Altın Karagöz’ ödülünün de sahibi oldu.

        Bursa’ya, 18 farklı ülkeden gelen halk dansları ekiplerini aynı sahnede buluşturan ‘26. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’, dünyaya dostluk ve barış mesajları gönderdi. Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda 5’er dakikalık final gösterilerini sergileyen 18 gruptan Bulgaristan ekibi birinci ve Güney Kore ekibi ikinci olurken, üçüncülüğü de KKTC ekibi kazandı. Birincilik ödülünü, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Atilla Ödünç takdim etti.

        GÜNEY KORE'NİN ÖDÜLÜ GAZİLERE

        Yarışmanın birincisi olan Bulgaristan ekibi ‘Altın Karagöz’ ile 5 bin euro para ödülü, 2. olan Güney Kore ‘Gümüş Karagöz’ ile 3 bin euro para ödülünü ve KKTC de üçüncülük ödülü olan ‘Bronz Karagöz’ ile 2 bin euro para ödülünü almanın sevincini yaşadı. Başarının heyecanından gözyaşlarını tutamayan Güney Kore ekibi, kazandığı 3 bin euroluk para ödülünü ise Bursa Kore Gazileri Derneği’ne bağışladı.

        Öte yandan, Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Danışmanı ve BKSTV Genel Sekreteri Ahmet Erdönmez de yarışmaya katılan 18 halk dansları ekibine katılım plaketlerini verdi. Ödül töreninin ardından Bulgaristan ekibi büyük ilgi gören gösterisini bir kez daha sergiledi. Bursalılar da yarışmanın şampiyonu olan dansçıları ayakta alkışladı.

        BKSTV Genel Sekreter Yardımcısı Kenan Çelik’in yönetiminde çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi Karagöz Halk Dansları Topluluğu’nun da özel bir gösteriyle renk kattığı yarışmada Polonya, Karadağ, Moldova, Meksika, Yunanistan, Türkmenistan, Çin, Letonya, Güney Kore, Brezilya, Arnavutluk, Endonezya, Özbekistan, Bulgaristan, Slovakya, KKTC, Bosna Hersek ve Makedonya’dan gelen halk dansları ekipleri ‘Altın Karagöz’ için yeteneklerini yarıştırdı.

        Heyecanlı saatlerin yaşandığı finalde, Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması Genel Koordinatörü ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Sanatçısı Şinasi Pala ile alanlarında uzman jüri üyeleri Jarkko Peltola, Marta Sebestyen, Moon Hyung Suk ve Randi Torgerssen ile Devlet Sanatçısı Mustafa Turan’ın jüri başkanlığında, yarışmacı ülkelerin performansları değerlendirildi. Program, eğlenceli görüntülerle sona erdi.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.