AOBP, YÖK Genel Kurulu'nda reddedildi

AOBP, YÖK Genel Kurulu'nda reddedildi

Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) yaklaşık 3 hafta kala kaldırılan ve sonra TBMM'de 'torba yasa'ya eklenen geçici madde ile bu yıl uygulanmasına karar verilen Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP), Yükseköğretim Genel Kurulu'nda (YÖK) reddedildi.

 Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) yaklaşık 3 hafta kala kaldırılan ve sonra TBMM'de 'torba yasa'ya eklenen geçici madde ile bu yıl uygulanmasına karar verilen Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP), Yükseköğretim Genel Kurulu'nda (YÖK) reddedildi. 

YÖK Genel Kurulu bugün 15'inci kez toplandı. Toplantıda eğitim, kadro, mevzuat, vakıf üniversiteleri koordinasyon komisyonları raporları ile dekan atamaları, Nişantaşı Üniversitesi Rektör ataması ve üniversite adaylarını yakından ilgilendiren Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı'nı (AOBP) görüşmek üzere toplandı. 
Toplantıda, LYS'ye yaklaşık üç hafta kala uygulanmasına son verilen, sınava birkaç gün kala ise Meclis'ten geçen 'torba yasa'ya eklenen geçici madde ile bu yıl uygulanmasına karar verilen AOBP'nin uygulanmamasına karar verdi. YÖK Genel Kurulu'nda alınan karar göre, 2012-ÖSYS'de yerleştirme puanlarının hesaplanmasında adayların Ortaöğretim Başarı Puanları (OBP) dikkate alınacak. 
YÖK tarafından yapılan açıklamada kararın gerekçesi şöyle açıklandı:


"YÖK'ün belirlediği usül esaslara göre hesaplanır"


"6353 sayılı Kanunla 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'na eklenen Geçici madde 62'ye göre, 'Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten sonraki ilk yükseköğretime giriş ve yerleştirme işlemlerine münhasır olmak üzere, bu Kanunun 45'inci maddesinin birinci fıkrasının (b), (d) ve (f) bentleri uyarınca adayların merkezi sınavlardan almış olduğu puanlara ilave edilecek ortaöğretim başarı puanları Yükseköğretim Kurulu'nca belirlenmiş usul ve esaslara göre hesaplanır."


Yükseköğretim Kurulu'nca 2547 sayılı Kanunun 45'inci maddesi uyarınca bu konuya ilişkin usul ve esaslar en son 17 Mayıs 2012 tarihli ve 2012.11.623 sayılı karar ile aşağıdaki şekilde belirlenmiş ve ÖSYM, 2012-Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu'nda yer almıştır.


Buna göre: 
'2012-ÖSYS'de yerleştirme puanlarının hesaplanmasında adayların ortaöğretim başarıları dikkate alınacaktır. Türkiye geneli değerlendirmeye esas alınarak, ortaöğretim bitirme notları (100 üzerinden diploma notu) 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanı'na (OBP) dönüştürülecek. Böylece, 50 olan en düşük diploma notu için OBP 250 olacak, en yüksek 100 olan diploma notu için de OBP 500 olacaktır... Bu şekilde hesaplanan Ortaöğretim Başarı Puanının yüzde 12'si (0,12) merkezi sınavdan alınan puana eklenerek adayın yerleştirme puanı hesaplanacaktır." 


Genel Kurul'da ayrıca Nişantaşı Üniversitesi Mütevelli Heyeti tarafından, rektör adayı olarak YÖK'e önerilen Prof. Dr. Abdullah Bayram Hakkında olumlu görüş bildirilmesine karar verildi. Vakıf üniversitesine ait üç ve 10 devlet üniversitesine ait 10 fakülteye de dekan atandı. 


Ataması yapılan dekanlar ve üniversiteleri şöyle: 


Devlet üniversiteleri


- Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi: Prof. Dr. Ali Teke
- Galatasaray Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi: Prof. Dr. Sadettin Osman Senemoğlu
- Galatasaray Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi: Prof. Dr. İdil Kaya
- Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi: Prof. Dr. Dilruba Çatalbaş Urper
- Hitit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi: Prof. Dr. Mehmet Demiryürek
- Hitit Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi: Prof. Dr. Recai Çınar
- Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi: Prof. Dr. Bünyami Ünal
- Kırklareli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi: Prof. Dr. Mustafa Fazıl Güler
- Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi: Prof. Dr. N. İlker Çolak
- Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi: Prof. Dr. Serdar Salman


Vakıf üniversiteleri


- Beykent Üniversitesi İİBF: Prof. Dr. Cevat Gerni
- Hasan Kalyoncu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi: Prof. Dr. Mustafa Y. Kılıç
- Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi: Prof. Dr. Adnan Ömerustaoğlu


hürriyet


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.