Avşarlardan, Hülagü’nün Tarih Kurumu Başkanı olmasına tepki

Avşarlardan, Hülagü’nün Tarih Kurumu Başkanı olmasına tepki

Dadaloğlu Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı İbrahim Yıldırım, Avşar Türkmenleri ile ilgili olumsuz beyanlarda bulunduğunu öne sürdüğü Prof. Dr. Metin Hülagü’nün, Türk Tarih Kurumu Başkanlığı'na atanmasına bir anlam veremediklerini...

Dadaloğlu Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı İbrahim Yıldırım, Avşar Türkmenleri ile ilgili olumsuz beyanlarda bulunduğunu öne sürdüğü Prof. Dr. Metin Hülagü’nün, Türk Tarih Kurumu Başkanlığı'na atanmasına bir anlam veremediklerini belirtti.

        Dernek Başkanı İbrahim Yıldırım, Türk Tarih Kurumu Başkanlığı görevine atanan Prof. Dr. Metin Hülagü’nün, bir televizyon programında, Avşar Türkmenlerine hakaret ettiğini savundu. Yıldırım, sunucunun iyi niyetle “Avşar mısınız?” sorusuna, Hülagü'nün, “Allah korusun” cevabını verdiğini savundu.

        Yıldırım, “Programın devamını izlediğimizde profesörün söylemlerinin sehven ya da şaka için söylenmediğini ve ciddi olduğunu algıladık. Dadaloğlu Vakfı ve Derneği olarak bu kişiyle ilgili üniversite üzerinden gereken tepkiyi gösterdik. Çünkü yapılan, latifeden öteye geçen tarih bilmezlikti. Türk milletinin önde gelen bir boyu olan Avşarların tarihi ile sorunu olan profesörün hangi görevle ödüllendirildiğini şu an hepimiz görüyoruz. Türk Tarih Kurumu Başkanlığı'na atanıyor. Bu atamayı takdirlerinize sunuyoruz. Bu profesörümüzün Atatürk’ün kurduğu kuruma atanmasındaki kriterleri de anlamış değiliz. Bizlere ve tarihimize söylediği ödüllerin ödülünü almıştır.” dedi.

        “Hocamızın Ermeni sorunlarına ve Ermeni meselesine yakın birisi olduğunu da biliyoruz” diyen Yıldırım, “Bu gelişmeyi o kurumun başına atama yapanların takdirine bırakıyoruz.” diye konuştu.

        Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Mehmet Metin Hülagü, geçen hafta Türk Tarih Kurumu Başkanlığı görevine atanmıştı.
HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.