Bu çeşmeden su değil çorba akıyor

Bu çeşmeden su değil çorba akıyor

İzmit Belediyesi, Sabri Yalım Parkı'nda uygulamaya koyduğu ''Çorbalı Çeşme'' projesiyle her gün bin kişiye çorba dağıtıyor. Çorbalı Çeşme’nin açılışı dolayısıyla Sabri Yalım Parkı'nda tören düzenlendi.        İzmit...

İzmit Belediyesi, Sabri Yalım Parkı'nda uygulamaya koyduğu ''Çorbalı Çeşme'' projesiyle her gün bin kişiye çorba dağıtıyor. Çorbalı Çeşme’nin açılışı dolayısıyla Sabri Yalım Parkı'nda tören düzenlendi.

        İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, parkta oluşturdukları çeşmeden hafta içi günlerde 07.00 ve 09.00 saatleri arasında ücretsiz olarak çorba dağıtılacağını söyledi. Doğan, sabah erken saatlerde işe giden ve ihtiyacı olan insanlara hizmet vereceklerini, her gün yaklaşık bin kişinin çorbadan içebileceğini kaydetti.

        Uygulamayı belli noktalarda yaygınlaştırmayı hedeflediklerini belirten Başkan Nevzat Doğan, ''Bu proje sosyal belediyecilik alanında yapılan anlamlı bir işin en güzel örneklerinden biridir. Hizmette sınır tanımıyoruz. Her şey İzmitliler için. İzmit'in kaynaklarını İzmitliler için kullanmaya devam edeceğiz.'' dedi.

        Çeşmenin hijyenine çok önem verdiklerine dikkati çeken Doğan, ''Her şey tam otomatik sistemle çalışacak. Çeşme kendi kendini temizleyecek şekilde dizayn edilmiş. Biz de bu konuya önem veriyoruz. Çeşmenin ilgi görmesi halinde sayısını artırmayı düşünüyoruz.'' şeklinde konuştu.

        Belediyeciliğin sadece çöpleri toplamak, yol veya kaldırım yapmak anlamına gelmediğine dikkati çeken Doğan, şunları söyledi: ''Yaptığımız çalışmalarla sosyal belediyeciliği ön plana çıkardık. Sosyal hayatı güzelleştirecek ve kolaylaştıracak çalışmalar yapıyoruz. Özellikle sabah erken çıkmaya gayret ediyorum. Bazı vatandaşlarımızın sabah kahvaltısını poğaça ile yaptığını gördüm. Çeşmeyi pilot bölge olarak Sabri Yalım Parkı'na kurduk. Hedefimiz, sabah erken saatlerde yaklaşık bin kişinin sıcak çorba içmesini sağlamak. Çorbanın içinde bulunduğu kazan akıllı. Kendi kendini yıkayabiliyor ve çorbayı sürekli sıcak tutabiliyor.''

        Kazanlarda pişirilen çorba, muslukların bağlı olduğu kazana dolduruluyor. Kullanıcılar, ısıtma sistemiyle donatılan kazanlardan musluklar aracılığıyla kağıt bardaklara doldurdukları sıcak çorbayı içebiliyor.

        Çeşmenin açılışını yapan Doğan, vatandaşlarla çorba içti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.