Çocuklar bilim kampında proje üretiyor

Çocuklar bilim kampında proje üretiyor

Bursa'da yaz tatilini bilim kampına katılarak geçiren çocuklar çeşitli projeler üretiyor. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM)’nin ev sahipliğinde, TÜBİTAK desteği ve Uludağ Üniversitesi’nin...

Bursa'da yaz tatilini bilim kampına katılarak geçiren çocuklar çeşitli projeler üretiyor. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM)’nin ev sahipliğinde, TÜBİTAK desteği ve Uludağ Üniversitesi’nin katkılarıyla 7. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen uygulamalı fizik yaz kampını ziyaret etti.

    Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi çatısı altında düzenlenen bilim yaz kamplarını sık sık ziyaret eden Başkan Altepe, Bursa Kültür A.Ş.’nin bu alandaki çalışmalarına tam destek vermeye devam ediyor. 50 öğrenciden oluşan ve Kültür A.Ş.´nin Merinos´taki yerleşkesinde organize edilen Uygulamalı Fizik Yaz Kampı’nda Bernoulli deney standı ile Yapı ve Robotik atölyelerinde yapılan çalışmaları inceleyen Başkan Altepe, çocuklarla sohbet etti.

    Bilim ve teknoloji çalışmalarında kamuoyu farkındalığı oluşturduğu ve bilimsel projelere aralıksız devam ettiği için Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’ni kutlayan Başkan Altepe, AR-GE mantığına sahip, tasarımcı ve kabiliyeti olan gençler yetiştirmek istediklerini söyledi. Bilim yaz kamplarının da bu hedefler doğrultusunda önemli bir görevi yerine getirdiğini ifade eden Başkan Altepe, "Yaz boyunca düzenlenecek kamplarda, ilköğretim ve lise seviyesinde öğrenciler haftalık kamplara alınıyor. Öğrenciler, burada hem yaz tatillerini değerlendiriyorlar hem de fizik kuralları ile metotlarını pratik olarak görme, uygulama imkanlarına kavuşmuş oluyorlar. Eğlenerek, kendilerini geliştirmiş oluyorlar. Büyükşehir Belediyesi olarak hedefimiz; özgüveni olan, yenilikçi bir mantıkla özgün üretimler yapabilecek, atak bir neslin yetişmesine katkıda bulunmaktır. Bu anlamda önemli bir görevi yerine getiren Kültür AŞ yöneticilerini kutluyorum." dedi.

    Yaz fizik kampını ziyaretinde yaptığı konuşmada inşaat çalışmaları süren Bilim ve Teknoloji Merkezi´nin yeni binasına da değinen Başkan Altepe, tamamlandığında Türkiye´nin en donanımlı ilk bilim merkezi olacak merkezde çalışmaların 8 ay sonra tamamlanacağını ifade etti.

    TÜBİTAK tarafından Uygulamalı Fizik Yaz Kampı’nda gözlemci olarak görevlendirilen Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Orta Öğretim Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Bölümü Fizik Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Mustafa Bakaç ise BTM ev sahipliğinde gerçekleşen fizik yaz kampını çok faydalı bulduğunu kaydetti. Türkiye´nin bu tür projelere ihtiyacı olduğunu belirten Prof.Dr. Bakaç, "Uygulamalı Fizik Yaz Kampı’nı, ilköğretim için zor olan fizik konularını basitleştirdiği ve pratikle birlikte kavrama yeteneği kazandırdığı için son derece faydalı buluyorum. Emeği geçen herkesi kutluyorum." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.