FEM Akademi, öğretmen adaylarına yeni eğitim sistemini anlattı

FEM Akademi, öğretmen adaylarına yeni eğitim sistemini anlattı

FEM Akademi Dershanesi Diyarbakır Şube Müdürlüğü, öğretmen adaylarına yeni eğitim sistemi 4+4+4’ü ile bu sistemin atamalara etkisini düzenlediği seminerle anlattı. Diyarbakır Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi’nde 2013...

FEM Akademi Dershanesi Diyarbakır Şube Müdürlüğü, öğretmen adaylarına yeni eğitim sistemi 4+4+4’ü ile bu sistemin atamalara etkisini düzenlediği seminerle anlattı.

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi’nde 2013 öğretmen adaylarına seminer verildi. Seminere konuşmacı olarak katılan FEM Akademi Diyarbakır Dershanesi Müdürü Mehmet Ali Kuş, 4+4+4’ün atamalara etkisini anlattı. Seminere öğretmen adayları yoğun ilgi gösterdi. Dershane Müdürü Kuş, “Sınıf öğretmenliğinde 50 bin civarında norm fazlası olacak. Bu norm fazlası da hizmet puanı esas alınarak ihtiyacı olan diğer okullara kaydırılacak. Böylelikle Milli Eğitim Bakanlığı hiç atama yapmadan büyük bir ihtiyacını karşılayacak.” dedi.

İkinci 4 olan orta bölümünde ise yeni sistemle birlikte yüzde 33’lük bir ihtiyacın oluştuğunu anlatan Kuş, “Onun için de sosyal bilgiler, Türkçe, fen bilgisi ve ilköğretim matematik öğretmenliğinde büyük oranda artış olacağı beklenmekte.” ifadelerini kullandı. Son 4 için ise mesleki eğitimde ciddi bir planlamanın olduğunu belirten Kuş, bunun birçok branşta yüksek alım beklentisi oluşturduğunu kaydetti.

Mehmet Ali Kuş, “Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yüzde 80 mesleki eğitim planlıyor. Bu da uzun süredir alımı hemen hemen hiç yapılmayan mesleki branşlarda beklentiyi yükseltti.” diye konuştu. Yeni eğitim sistemiyle ilgili tüm soruların henüz cevap bulamadığını hatırlatan Kuş, 2013 KPSS’nin de içeriğiyle ilgili bilgi verdi. Kuş şöyle devam etti: “Mevcut KPSS kitapçığının içeriği gelecek yıllarda da aynı olacak. Öğretmenlik alan sınavı çok sıkıntılı bir süreç içeriyor. Uygulamalı eğitim veren resim öğretmenliği gibi bazı branşlarda ve karma dersleri içeren sınıf öğretmenliği gibi branşlarda sıkıntı oluşmakta. 136 farklı öğretmenlik branşı var MEB’in ihtiyacı olan. Onun için yakın zamanda KPSS’nin içeriğinde bir değişiklik olmayacak. Fakat başta eğitim sektörünün ve velilerin alan sınavının gelmesiyle ilgili bir beklentisi var.”

        Kuş, öğretmen adaylarının yeni eğitim sistemiyle ilgili merak ettikleri sorulara cevap verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.