Ganalı Nasrettin Hoca, Atlantik Okyanusu’na maya çaldı

Ganalı Nasrettin Hoca, Atlantik Okyanusu’na maya çaldı

Gaziantep Nilüfer Kültürlerarası Dostluk ve Ahenk Derneği üyeleri, sosyal sorumluluk projesi kapsamında Gana’nın başkenti Akra’da halka yoğurt yapmayı öğretti. Heyet, Nasrettin Hoca’yı anımsatarak, Ganalılarla beraber Atlantik Okyanusu’na...

Gaziantep Nilüfer Kültürlerarası Dostluk ve Ahenk Derneği üyeleri, sosyal sorumluluk projesi kapsamında Gana’nın başkenti Akra’da halka yoğurt yapmayı öğretti. Heyet, Nasrettin Hoca’yı anımsatarak, Ganalılarla beraber Atlantik Okyanusu’na maya çaldı.

Nilüfer Kültürlerarası Dostluk ve Ahenk Derneği, süt üretim kapasitesi yüksek olan ancak yoğurt yapımının bilinmediği ülkede ilk olarak proje doğrultusunda inceleme yaptı. Daha sonra da başkent Akra’da özellikle kadınlara yoğurt yapımı heyet tarafından öğretilmeye çalışıldı. Tıp eğitimini Türkiye’de alan Ganalı Uzman Doktor Nebil Nuamah’ın rehberliğinde, Kolegono Mahallesi’nde toplanan halka yoğurt yapma seminerleri düzenlendi.

Uygulamalı olarak yoğurt yapımı anlatılırken, heyet Ganalılarla birlikte, temsili olarak Nasrettin Hoca’yı canlandırarak Atlantis Okyanusu’na da maya çaldı. Ganalı bir gencin Nasrettin Hoca kılığına girdiği temsili maya çalma olayında, eğlenceli dakikalar yaşandı. Okyanus kıyısına Nasrettin Hoca gibi eşeğin sırtında gelen Ganalı genç, herkesi güldürdü.

Nilüfer Kültürlerarası Dostluk ve Ahenk Derneği Başkanı Cahit Erbalcı, “İnsanlık için, kardeşlik için, dünyada sevgi ve barış adacıklarının oluşması için siyahi adaya beyaz yoğurt mayası çaldık.” dedi. Heyet, Ganalılardan da yoğurt yapmayı öğrenenlerin komşularına da öğretmesini istedi.

Gaziantep heyeti, ayrıca Gana’nın Tema şehrinde de Turizm Otelcilik Lisesi ve Aşçılık Bölümü öğrencisi yaklaşık 300 kişiye yoğurt yapmayı ve faydalarını düzenledikleri seminerle anlattı. Proje, Gana’daki Türk Koleji olan Galaxy International Scholl’la birlikte yürütülüyor.

Gana’daki Gaziantepli heyette, dernek başkanı Cahit Erbalcı, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fuat Özçörekçi, dernek genel sekreteri Bayram Uç, işadamı Ömer Cıncıkcı, müteahhit İmam Hüseyin Şahan ve dernek üyesi Mesut Doğancık yer aldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.