Genç Boşnaklar'dan Memur-Sen'e ziyaret

Genç Boşnaklar'dan Memur-Sen'e ziyaret

Genç Boşnaklar Derneği Başkanı Enisa Kezo, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu'yu ziyaret etti. Kezo, ziyarette Bosnalı şehit anneleri tarafından el işiyle yapılan Srebrenitsa Çiçeği'ni Gündoğdu'nun yakasına takarken, Srebrenitsa...

Genç Boşnaklar Derneği Başkanı Enisa Kezo, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu'yu ziyaret etti. Kezo, ziyarette Bosnalı şehit anneleri tarafından el işiyle yapılan Srebrenitsa Çiçeği'ni Gündoğdu'nun yakasına takarken, Srebrenitsa Katliamı'nın sembolünün bu çiçek olması için çalıştıklarını söyledi.

Geçen yıl Srebrenitsa Katliamı'nın yıldönümünde, şehit edilen her Boşnak için bir çift ayakkabıyla katliamı protesto ve şehitleri anma programı düzenlediklerini hatırlatan Enisa Kezo, "Genel başkanımız Ahmet Bey, bize geçen yıl ayakkabılarını vererek ve projemizin tanıtılmasına katkıda bulunarak destek olmuştu. Bunun için kendisine çok teşekkür ediyoruz. Geçen yıl sergilenen ayakkabılar, bu yıl 8 Temmuz'da Ankara Keçiören'deki Aliya İzzet Begoviç Parkı'nda tekrar sergilenecek. Daha sonra Keçiören Belediyesi tarafından bu ayakkabılardan katliam anıtı yapılacak. Serginin açıldığı gün ayrıca, bu anıtın hazırlanmış 3D tasarım örneği de katılımcıların beğenisine sunulacak." şeklinde konuştu.

Kazo, bu yıl katliamın uluslararası platformda gündemde kalması ve bir sembolü olması için Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin de desteğiyle bir sembol geliştirildiğini ifade etti. Kezo, bu sembolün ise katliamın yıldönümü 11 Temmuz'u temsilen 11 yapraktan oluşan, beyaz rengiyle masumiyeti temsil eden şehit anneleri tarafından el işi olarak yapılan Srebrenitsa Çiçeği olduğunu ifade etti. Enisa Kezo, Srebrenitsa Çiçeği'ni, TBMM'deki tüm milletvekilleri ve Başbakan Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan'ın da yakasına taktığını kaydetti.

"GEÇMİŞTEKİ BİRLİK VE BERABERLİĞİ YENİDEN TESİS ETME ZAMANI"

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ise Srebrenitsa'da bir katliam yaşandığını, şehit olan Bosnalılarla birlikte insanlığın da sınıfta kaldığını hatırlattı. Gündoğdu, bu acının sorumlularının teşhiri ve katliamın unutturulmaması için yapılacak her türlü etkinliğe katılmaktan büyük mutluluk duyacaklarını söyledi. Gündoğdu, Bosna halkıyla Türkiye'de yaşayan halkın kardeş olduğunu da hatırlatarak, "Aynı ecdadın torunlarıyız. Zor günümüzde bir ve beraber olmalıyız. 500 yıllık birlik ve beraberlik yaşadık. Araya giren yıllardan sonra tekrar bu birlik ve beraberliği tesis etmek için elimizden geleni de yapacağız. Bunun için sizlere büyük görev düşüyor. Bunun sorumluğu içinde hareket edeceğinizden hiç şüphe duymuyorum.” şeklinde konuştu.

Genç Boşnaklar Derneği’nin gerçekleştirdiği ayakkabı eylemine, kendisi ve yönetim kurulu üyelerinin ayakkabılarını vererek katıldıklarını da hatırlatan Gündoğdu, katliam anıtı yapılacak olmasının memnuniyet verici olduğunu ifade etti.

Ziyarette, Memur-Sen Genel Sekreteri ve Toç-Bir-Sen Genel Başkanı Günay Kaya ile Memur-Sen Genel Mali Sekreteri ve Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar da hazır bulundu.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.