Harvardlı uzmandan 4+4+4’e övgü...

Harvardlı uzmandan 4+4+4’e övgü...

Harvardlı uzmandan 4+4+4’e övgü

HARVARD Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fernando Reimers, Türkiye’deki yeni eğitim sistemiyle herkesin 12 yıllık zorunlu eğitim olanağına sahip olmasının çok önemli olduğunu söyledi.
Reimers, “4 4 4 öğretmenlere ve öğrencilere biraz daha esneklik sağlıyor. Sistemin, öğrenme sürecinin biraz daha bireyselleşmesine yardımcı olduğunu düşünüyorum” dedi. Dünyanın değişik bölgelerindeki üniversite ve kuruluşlara danışmanlık yapan Reimers, Amerika’da genel olarak okula başlama yaşının 5-6 olduğunu belirterek eğitimin kesintili ve zorunlu olarak 12 yıl sürdüğünü kaydetti. 


Fatih Projesi inanılmaz


Reimers, Türkiye’deki yeni eğitim sistemi ile şunları söyledi: “Türkiye’de, 4+4+4 çok önemli bir sistem. Herkesin 12 yıllık zorunlu eğitim olanağına sahip olması çok önemli bir şey. Sistem, öğretmenlere ve öğrencilere biraz daha esneklik sağlıyor. Sistemin, öğrenme sürecinin biraz daha bireyselleşmesine yardımcı olduğunu düşünüyorum. Bunu ise orta ve son bölümde yapabiliyorlar. Bu çok pozitif bir gelişmedir.” Bir öğrencinin birden fazla dil bilmesinin çok önemli olduğunu dile getiren Reimers, ABD’deki çok dilli eğitimin Amerika’yı güçlendirdiğini vurguladı. Türkiye’nin “Fatih Projesi” kapsamında gösterdiği çabaların takdire şayan olduğunu vurgulayan Reimers, “Türkiye’de öğrencilerin internete erişiminin olması çok güzel. Öğrencilerin tabletlerinin yanlarında olması inanılmaz” dedi. 
HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.