İl Emri, Özür Gurubu Eylemi Hakkında Anadolu Eğitim Sendikası Açıklama Yaptı

İl Emri, Özür Gurubu Eylemi Hakkında Anadolu Eğitim Sendikası Açıklama Yaptı

AES ve TES in resmi kararlarıyla alana çıktıkları eylem sonrasında bir açıklama yapan Anadolu Eğitim Sendikası Basın Sekreterliği yaşanan sorunun rotasyon affından kaynaklandığını belirterek Genel Başkanları Sayın Cansel Güven'in kitleye hitaben yaptığı konuşmanın geniş özetini paylaştı. Sendika tarafından yapılan açıklamayı paylaşıyoruz.

 Diğer bakanlıklarda çalışan kamu personelinin rahatça yararlandığı sağlık, eş, eğitim ve olağanüstü hallerde yer değiştirebilmesine rağmen, öğretmenlerden esirgenen temel hakların iadesini talep etmek üzere Abdi İpekçi Parkında eylemdeydik. Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Eğitim Sendikası ve bağlı diğer sendikaların katıldığı eyleme, Anadolu Eğitim Sendikası Merkez Yöneticileri, Ankara, Mardin, Malatya, Batman, Bitlis, Mersin Temsilcilikleri katılım göstermiştir, teşekkür ediyoruz.

Özründen dolayı yer değiştirmek isteyen, il-ilçe emri kaldırıldığı için tayini kontenjan ve puan engeline takılacak olan kitleye hitaben bir konuşma yapan Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Cansel Güven; yaşanan sıkıntının 2010 Mayısında kabul edilen ZORUNLU HİZMET AFFI ile başladığının altını çizerek, bu affa karşı çıkarak dava açan tek sendika olduklarını belirtti. 29 Haziran tarihinde bakanlıkta 4 sendikanın katılımıyla yapılan toplantıda alınan “rotasyona karşıyız” ortak kararının kamuoyuna “tüm sendikalar karşı” olarak verilmesinden rahatsız olduklarını söyleyen GÜVEN, Zorunlu hizmet bölgesinde çalışanlara maaş ve puan konularında pozitif ayrımcılık yapılmadığı sürece kolay kolay kimsenin kendiliğinden bölge için istekli olmayacağını belirterek, personel politikasının ÇAKILI KALMA üzerine kurgulanmasının büyük problem olduğunu belirtti.

 

2009 Yılında da kaldırılan il emrinin geri kazanılması için katkılarından bahseden Cansel GÜVEN, “İl-ilçe emri olmaksızın başvuruya esas sürenin 30 Eylüle uzatılması tek başına bir çözüm olmaz” dedi. Hak olan mevzularda dilenmeyeceklerini, kapalı kapılar ardında pazarlık etmeyeceklerini belirten GÜVEN; anayasadan, evrensel insan haklarından kaynaklı özür grubu tayinlerinin yapılmamasının hukuki bir sorun olduğunu belirterek, taleplerin karşılık bulmaması halinde zincir davalar açacaklarının sözünü verdi.

 

Akşamları internet başında yavrusuna yemek yediren, şurubunu içiren öğretmenlerin üzüntüsünü bir sendikacı olmaktan önce bir anne olarak da hissettiğini söyleyen GÜVEN, AES in geçmişindeki eylemlerin, kazanılan davaların çoğunu özür grubu ve isteğe bağlı tayinler oluşturmuştur dedi.

 

Özellikle sağlık özrünün takvime bağlı olmaksızın oluştuğu anda yapılması gerektiğini belirten GÜVEN, Erciş ve Van depremlerinden fiziki ve psikolojik olarak zarar gören öğretmenlerin ZORLA bölgede çalıştırılmasının hiçbir yasal dayanağı yoktur şeklinde konuştu.

 

Kendini geliştirmek, lisans üstü eğitim yapmak isteyen öğretmenlere üniversite, alan dayatmanın kimsenin haddi olmadığını söyleyen AES Genel Başkanı Cansel GÜVEN, biz devleti ile mahkemelik olan memurlar olmayı tercih etmiyoruz ancak, diyalogla çözülemeyen hak kayıpları hukuk içinde aranacaktır şeklinde konuştu.

 

Haklı olmanın hak almak anlamına gelmediğinin de altını çizen GÜVEN, bu eylemi düzenleyen, ev sahipliği yapan sendikalar “arkanızda değil, yanınızda değil, sizin için ön saftadır” şeklinde konuşarak “siz de sorunuza sahip çıkan sendikaların ardına düşerek hak arayın, nasıl olsa birileri benim hakkımı arıyor kolaycılığına düşmeyin” dedi.

 

Sözlerine bakanlığa ve hükümet yetkililerine seslenerek son veren GÜVEN; “Biz aile olma, tedavi olma, eğitim alma, deprem sonrası yer değiştirme haklarımızı aramak için meşru zeminde bir araya geldik, kulaklar sağır, vicdanlar körelmedi ise hakkımız olanı verin, aksi takdirde mahkemeler hem bu dünyada hem de ebedi diyarda sizleri mahkum eder” dedi.

 

Eylem Konfederasyonu ve Türk Eğitim Sen Adına Sayın Genel Başkan İsmail KONCUK’un konuşması ve mağdur öğretmenlerin canlandırmaları ile devam etti.

 

Anadolu Eğitim Sendikası adına eylemi düzenleyen, resmi kararları ile güvence atına alan sendikalarımıza, çeşitli illerden gelerek katılım gösteren temsilci ve üyelerimize, sendikalı sendikasız tüm öğretmenlere teşekkür ediyor, gasp edilen hakların alınması için vesile olmasını diliyoruz.

 

Anadolu Eğitim Sendikası Basın Sekreterliği


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum