Kardeş şehir imza törenine Türkçenin çocukları renk kattı

Kardeş şehir imza törenine Türkçenin çocukları renk kattı

Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Bosna Hersek’in Brçko kenti arasındaki imzalanan kardeş şehir protokolü törenine katılan Türkçenin çocukları ilgi odağı oldu. Uluslararası 10. Türkçe Olimpiyatları Samsun Şöleni için şehre gelen Türkçe’nin...

Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Bosna Hersek’in Brçko kenti arasındaki imzalanan kardeş şehir protokolü törenine katılan Türkçenin çocukları ilgi odağı oldu. Uluslararası 10. Türkçe Olimpiyatları Samsun Şöleni için şehre gelen Türkçe’nin çocukları, tören öncesinde Türkçe şarkılar seslendirdi.

20 ülkeden 70 öğrencinin sahne alacağı Uluslararası 10. Türkçe Olimpiyatları Samsun Şöleni öncesinde Kazakistan, Mısır ve Moldovya’dan 5 öğrenci, Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Bosna Hersek’in Brçko kenti arasındaki kardeş şehir protokolü imza törenine konuk oldu. Protokolün amacını, dünya kardeşliğini temsil eden Türkçe’nin sultanları ile pekiştirmek isteyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, misafir öğrencileri arkasına alarak kendi dillerinde ve Türkçe şarkılar söyletti. Mısırlı öğrenci Sahir Ahali, seslendirdiği sanatçı Hakan Taşıyan’ın ‘Doktor’ şarkısıyla, aynı zamanda doktor olan misafir belediye başkanı Miroslav Gavric’i kendisine hayran bıraktı.

Brçko Belediye Başkanı Miraslov Gavric, duygulu anlar yaşadığını belirterek, Türkçe Olimpiyatları’na katılan çocukların, dünya barışı ve kardeşliğini en iyi şekilde yansıttığını ve anlattığını söyledi. Gavric, Türkçe’nin uluslararası bir dil haline gelmeye başlamasının da sevindirici olduğunu kaydetti.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise en az 4 dil bilen misafir öğrencilerin, dil öğrenmenin zor olmadığını en iyi şekilde gösterdiklerini vurguladı. Başkan Yılmaz, uzun yıllardır dünya barışı ve kardeşliği adına hayalini kurdukları projeyi, Türkçe Olimpiyatları’nda yer alan çocukların gerçekleştirdiğini belirtti.

Bosna Hersek’in Brçko kentinin Samsun’un 5. kardeş şehri olduğunu ifade eden Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, kardeş şehir felsefesinin dostluk temeline dayanan karşılıklı birliktelik olduğunun altını çizdi. İlişkilerin belediye başkanları arasındaki diyaloglardan çıkıp iki şehrin dinamikleri arasında aktif iş birliği ve dayanışmaya dönüşmesi gerektiğini söyleyen Yılmaz, bunun için de gereken her türlü adımı atacaklarını bildirdi.

Brçko Belediye Başkanı Miraslov Gavric, Samsun ile kardeş şehir olma durumunun ortaya çıkmasıyla rekor sayılabilecek bir hızla tüm işlemleri gerçekleştirdiklerine değindi. Samsun ile Brçko arasında birçok benzerliğin bulunduğunu ifade eden Gavriç, kardeşlik kültürünün başarıyla uygulanmasına katkı sağlamaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

İmza töreninin ardından Başkan Yılmaz ve Başkan Gavric, yanlarına Türkçe’nin sultanlarını alarak Türk bayrağı ile gazetecilere poz verdi. Törende Bosna Hersek Türkiye Büyükelçisi Dragolijup Ljepova, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ile belediye bürokratları da hazır bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.