Kılıçdaroğlu: AK Parti dere yatağına konut yapıyor, öğrenci yurdu yapmıyor

Kılıçdaroğlu: AK Parti dere yatağına konut yapıyor, öğrenci yurdu yapmıyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti’nin dere yataklarına konutlar yaptığını fakat öğrenci yurtları yapmadığını belirtti. Kılıçdaroğlu, bu konuda hükümetin “Acaba biz karanlık odaklara çocuklarımızı...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti’nin dere yataklarına konutlar yaptığını fakat öğrenci yurtları yapmadığını belirtti. Kılıçdaroğlu, bu konuda hükümetin “Acaba biz karanlık odaklara çocuklarımızı nasıl teslim ederiz” hedefi ile hareket ettiğini iddia etti.

Ankara Yenimahalle Belediyesi ile Türkiye Mühendisler ve Mimarlar Odası Birliği (TMMOB)’nin ortaklaşa yaptırdığı öğrenci yurdunun temel atma törenin katılan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, öğrenci yurtları konusunda hükümeti eleştirdi. Kendisini dinleyen vatandaşlara seslenen Kılıçdaroğlu, 80 yıllık Türkiye Cumhuriyeti’nin dünyanın en basit sorunu olarak nitelendirdiği yurt sorununu neden çözemediğini sordu. Yine bunun çok zor mu olduğunu soran Kılıçdaroğlu, bu sorulara şu iddia ile cevap verdi: “Gider Samsun’da dere yatağına konut yaparsınız, ucuz konut yapacağım diyip pahalı konut yaparsınız ama bir öğrencinin gidip kalabileceği bir yurdu yapamazsınız. Nedenini bende biliyorum sizde biliyorsunuz. 'Acaba karanlık odaklara çocukları nasıl teslim ederiz' bütün hedef bunun üzerine kuruldu.”

Öğrenci yurtları konusunda CHP’li belediyelerin çaba harcadığını aktaran Kılıçdaroğlu, “Başta İzmir Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Ankara’da Çankaya belediyemiz, şimdi Yenimahalle Belediyemiz de yapıyor. CHP’li belediyeler öğrencilerimizin kalabileceği yurtları yapıyor, yapmaya çabalıyor.” diye konuştu.

“SON 9 YILDA BENİM ESERİM DİYEBİLECEĞİN BİR ESER YAPTIN MI?”

Konuşmasına Türkiye’nin iyi ve sağlıklı yönetilmediğini söyleyerek devam eden Kılıçdaroğlu, “1 trilyon 397 milyar dolar harcandı son 9 yıldır. 1 trilyon 397 milyar dolara iktidarın benim eserim diyebileceği bir eser yapabildi mi? Keban mı yaptılar, Atatürk Barajı mı yaptılar? O zaman dönüp bakmamız gereken bir konu var. O harcanan 1 trilyon 397 milyar doları bu ülkenin yurttaşları ödedi, sizler ödediniz. Demokrasilerde kural şudur, ödediğim vergilerin nerede harcandığını benim sormam gerekiyor. Eğer sorabiliyorsanız, o ülkede demokrasi var demektir, soramazsanız o ülkede demokrasi yoktur.” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN ARTIK ÖZEL YARGITAY’LARI VAR, O YARGITAY’LARA ATANAN MİLİTAN YARGIÇLARI VAR!”

Türkiye artık yarı cezaevine döndürüldüğünü dile getiren Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Özel yetkili mahkemeleri var, özel savcıları var, özel yargıçları var, özel Yargıtay’ları var. O Yargıtay’lara atanan militan yargıçları var, Danıştay’a atanan militan yargıçları var. Demokrasi, aydınların cesur olduğu bir rejimdir. Aydınlar gerektiğinde korkmayacaklar, aydının korkak olduğu bir rejimde demokrasi olmaz. Onun için TMMOB’nin böyle önemli bir eserin altına imza atmasını takdir ediyorum. Kendilerini yürekten kutluyorum. Onlar tarihleri ile övünüyorlar, elbette Teoman Öztürk çetin mücadeleler yapan TMMOB’u, TMMOB yapan önemli bir kişiliktir. Umuyorum Teoman Öztürk’ün ismi verilecektir buraya, verilirse çok daha güzel olacaktır.”

“SİVİL VESAYET İLE ASKERİ VESAYET ARASINDA BİR FARK YOK!”

Türkiye’de artık askeri otoritenin olmadığını fakat sivil bir otoritenin var olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, sivil vesayet olarak nitelediği durumu şu sözlerle anlattı: “Birisinin omzunda silah var, diğerinin elinde sopa var. İkisinin de elinde de silah var. Birisi korku ile öbürü de korku ile kitleleri yönetmeye çalışır. Şimdi modern zamanlarda telefonları dinliyoruz, kişileri izliyoruz. Ne yapıyoruz? Konuşanları tutukluyoruz. Ne yapıyoruz? Yazanları, gazetecileri tutukluyoruz. Böyle bir yapı demokrasilerde olmaz. Hepinizin bu yapıya ortak karşı çıkmamız lazım.”

Kadınıyla genci ile ülkesini seven özgürlükleri isteyen, kılığına kıyafetine bakmadan, kimliğine bakmadan, inançlarından korkmadan ortak bir paydadan bakarak toplumu değiştirmeleri gerektiğini bildiren Kılıçdaroğlu, bunun için daha yürekli, daha cesur ve daha inançlı olmaları gerektiğini söyledi.

“Bizim inancımızda yılgınlığa yer yoktur.” diyen Kılıçdaroğlu, sözlerine “Aman benim başıma bir şey gelmesin, aman tutuklanırım, aman gözaltına alınırım bunu söylediğiniz andan itibaren toplumu çaresizliğe itersiniz. Aydınların toplumu çaresizliğe itme gibi bir rolü olamaz, bizde de olmamıştır zaten.” sözleri ile son verdi.

Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, CHP Milletvekili Sinan Aygün, Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık ve TMMOB Başkanı ile beraber öğrenci yurdu temelinin ilk harcı için butona bastı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.