Kumbara doldu, Van'a okul oldu

Kumbara doldu, Van'a okul oldu

Gonca dergisinin başlatmış olduğu 'Kumbaram Dolsun Van'a Okul Olsun' kampanyasıyla 81 ildeki öğrencilerin harçlıklarıyla toplanan paralarla Van'ın Muradiye ilçesine ilköğretim okulu yapılacak. Okulun protokolünde konuşan Van Valisi Münir...

Gonca dergisinin başlatmış olduğu 'Kumbaram Dolsun Van'a Okul Olsun' kampanyasıyla 81 ildeki öğrencilerin harçlıklarıyla toplanan paralarla Van'ın Muradiye ilçesine ilköğretim okulu yapılacak. Okulun protokolünde konuşan Van Valisi Münir Karaloğlu, Gonca dergisinin düzenlediği kampanyanın bugüne kadarki yapılan en iyi kampanya olduğunu dile getirdi.

        Van'da meydana gelen depremlerden sonra Gonca dergisi ilde okul yaptırmak için 'Kumbaram Dolsun Van'a Okul Olsun' kampanyası başlattı. Kampanya çerçevesinde 81 ildeki öğrencilerin harçlıklarını koyduğu kumbaralar doldu. Yapılacak okulun protokolü valilik binasında Vali Alipaşa Toplantı Salonu'nda düzenlenen törenle imzalandı. Törende konuşan Vali Münir Karaloğlu, depremden sonra ülkenin doğusuyla, batısıyla, kuzeyiyle güneyiyle; küçüğüyle, büyüğüyle, genciyle, yaşlısıyla Van’a yardımcı olabilmek için adeta bir seferberlik ilan edildiğini ve bunu gördüklerini belirtti.

    Gonca dergisinin düzenlediği kampanyanın bugüne kadarki yapılan en iyi kampanya olduğunu dile getiren Karaloğlu, "Çünkü bu okul, 81 vilayetteki yavrularımızın harçlıklarıyla yapılıyor. Bu da çok önemli. Bu bakımdan hem Kimse Yok Mu Derneği'ne hem de Gonca dergisine çok teşekkür ediyorum. Kampanya başladığında gelip bizimle bir röportaj yapılmıştı. O zaman 'Kumbaram Dolsun, Van'a Okul Olsun' sloganı da güzeldi. Kumbara ne zaman dolacak diye beklerken bugün dolup taştığını görüyoruz. İnşallah Ünseli’ye güzel bir okul yapacağız. 2012-2013 eğitim- öğretim yılına yetiştireceğiz. Depremde eğitim kurumlarımız da ciddi zarar gördü ve Türkiye’de çok sayıda hayır kurumu, sivil toplum örgütü, şirket ve şahıs; ilimizde oluşan eğitim kurumu açığını kapatmak için şu anda çok ciddi yatırımlar yapıyor. Yapımı devam eden okullarımız var, protokol imzaladıklarımız var, temeli atılanlar var, temeli atılacak olanlar var, biten ve 2 dönem kullandığımız okullar var. Biz emeği geçen herkese bu vesile ile bir kez daha teşekkür ediyoruz." dedi.

    Kimse Yokmu Derneği Genel Sekreteri Celal Türkoğlu Celal Türkoğlu da kampanyaya 5 ay önce başladıklarını ifade ederek konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bundan 5 ay kadar önce Gonca dergisi olarak Kimse Yok Mu Derneği yetkilileri ile görüştük ve deprem nedeniyle Van'da yıkılan okullarla ilgili ne yapabiliriz, eğitime nasıl destek verebiliriz diye düşündük. Gonca dergisi ile birlikte bir protokol kapsamında iki aylık bir süreyi kapsayacak bir proje gerçekleştirdik. Kampanya kapsamında Türkiye’deki bütün okullara ve Gonca dergisi abonelerine kumbaralar gönderdik. 6 yaşından 14 yaşına kadarki küçük yavrularımıza bu kumbaralar ulaştırıldı. Kampanya; Gonca dergisi, Kimse Yok Mu Derneği vesilesi ile kamuoyu ve basına duyuruldu. Kampanya şubat ayı sonu itibari ile tamamlandı. Kampanyaya ciddi bir ilgi oldu. Bu da bizi çok heyecanlandırdı. Bu okul, onların verdikleri 1 liralar, toplanan bağışlarla yapılmış olacak. Bizler de Kimse Yok Mu Derneği olarak gerekli görüşmeleri yaptık. Mili Eğitim Müdürümüzle görüştük. Müdürlüğümüz; Muradiye'nin Ünseli ilçesinde okul ihtiyacı olduğunu bize iletti. Sayın Valimizin nezaretinde protokolü imzalayıp okulu inşallah önümüzdeki döneme yetiştireceğiz.''

        Okulun protokolü Vali Münir Karaloğlu ile Kimse Yok Mu Derneği Genel Sekreteri Celal Türkoğlu arasında imzalandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.