Kuşdili ile konuştular

Kuşdili ile konuştular

Giresun'un Çanakçı ilçesine bağlı Kuşköy köyünde 15. Kuşdili Kültür ve Sanat Festivali gerçekleştirildi. Kuşköy İlköğretim Okulu bahçesinde düzenlenen festivale Çanakçı Kaymakamı Mehmet Fatih Kara, Çanakçı Belediye Başkanı...

Giresun'un Çanakçı ilçesine bağlı Kuşköy köyünde 15. Kuşdili Kültür ve Sanat Festivali gerçekleştirildi.

Kuşköy İlköğretim Okulu bahçesinde düzenlenen festivale Çanakçı Kaymakamı Mehmet Fatih Kara, Çanakçı Belediye Başkanı Selahattin Şenel, Görele Belediye Başkanı Ertuğrul Melikoğlu, Kuşdili Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Şeref Köçek, vatandaşlar ve davetliler katıldı. Festivalde konuşan Kaymakam Mehmet Fatih Kara, festivallerin insanların bir araya geldikleri hasretlerin giderildiği, insanın doğup büyüdüğü topraklara karşı bir vefa borcu ödeme imkanı sağlayan çok önemli kültürel faaliyetler olduğunu söyledi. “Elbetteki Kuşdili Festivali gibi kültürel değeri olan bu organizasyonun anlam ve değeri daha büyüktür” diyen Kara, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu festival sayesinde kuşdili gelecek nesillere aktarılarak bu değerin korunması sağlanmaktadır. Dil, bir milletin kültürel değerlerin yapı taşı konumunda olan eşsiz bir hazinedir. Diline sahip çıkmayan hiçbir millet mevcudiyetini devam ettiremez. Geleceğimizin ne olduğunu görmek istiyorsak bugün itibariyle dilimize yaptığımız yatırımlara bakabiliriz. Bu sebeple iletişimin en saf ve yalın hali olan kuşdiline bugünden itibaren kalıcı modern çağa uygun ve uzun vadeli planlar ve projeler yapmak zorundayız. Zira yaşadığımız bu zaman diliminde dünya başdöndürücü bir hızla yoluna devam etmekte. Çağa ayak uyduramayan her türlü faaliyette yok olmak tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bu sebeple kuşdili, BM UNESCO’ya insanlığın somut olmayan kültürel mirası aday listesine girerek önemli bir başarı sağlamıştır. En kısa zamanda da asil listeye girmesini hep birlikte ben de çok arzuluyorum. Elbetteki o güne kadar yapılması gereken çok önemli işler vardır. Bunlar eğitim, turizm ve festival ayaklarıdır. Elbetteki bu işler bugünden yarına veya tek bir kişinin gayretiyle gerçekleşecek projeler değildir. Hepimiz bu taşın altına elimizi sokmak zorundayız. Herkesine katkısına her zamankinden daha çok ihtiyacımız olduğunu vurgulamak isterim.”

Festival kapsamında kuşdili ile konuşma yarışması da yapıldı. Önceki yıllara göre sadece erkeklerin yarıştığı yarışmaya, 2 ekip katıldı. Yarışmada katılımcılar, Yakup Civelek-İbrahim Kodalak ve Mahmut Civelek-Kadir Civelek ekipleri birinciliği paylaştılar. Dereceye girenlere çeşitli hediler verildi. Festival mahalli sanatçıların konserleri eşliğinde vatandaşların horon tepmeleri ile sona erdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.