'LYS’Ye Çeyrek Kala Darbe'

'LYS’Ye Çeyrek Kala Darbe'

LYS’ye iki hafta kala ÖSYM sınav puanı hesaplamasında bir değişikliğe giderek yeni bir kaosun kapısını açmış oldu. Dün, şifre, yanlış puan hesaplama skandalları ile gündeme gelen ÖSYM’nin, sınava az bir zaman kala puan hesaplama yönteminde değişikliğe gitmesi, sınava odaklanmış öğrencilerimizin tüm motivasyonunu bir anda alt üst etmiştir.

 4+4+4 kesintili eğitim modelinin, cumhuriyetin temel taşlarından biri olan ‘’öğretim birliği’’ni ortadan kaldırmayı, eğitimi gericileştirme ve ticarileştirmeyi amaçladığını bunun da en temel insan hakkı olan eğitim hakkının ortadan kaldırılacağını Eğitim-İş olarak, TBMM’ye sunduğumuz raporda, basın açıklamalarımızda ve eylemlerimizde kamuoyu ile paylaşmaya çalışmıştık. Yapılan bu son değişiklik uyarılarımızda ne kadar haklı olduğumuzu ortaya koymuştur.

ÖSYM’nin, ortaöğretim başarı puanını kaldırıp, öğrencinin çıplak diploma puanının 5 ile çarpılarak doğrudan ortaöğretim başarı puanına dönüştürmesi, öncelikle başarılı okullarımızdaki öğrencilerin bu okullardan ayrılmasına yol açacaktır.


Ülkemizde, ekonomik ve sosyal farklılıklardan dolayı bölge ve iller arası hatta aynı il içinde okullardaki eğitim farklılıklar göstermekte, doğal olarak da öğrencilerin ölçme ve değerlendirmelerinde ülke çapında bir standart bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu yeni uygulama var olan eşitsizliği daha da artırmaktan öteye geçmeyecektir.


ÖSYM’nin söz konusu yeni uygulaması, devlet okullarından özel okullara ve cemaat okullarına geçişlere kapı açmaktan öte bir amaç gütmemektedir. Gençlerimizin psikolojisini düşünmeden yapılmış ve onların geleceklerine bir darbe niteliğindeki bu düzenleme AKP’nin ‘’özel okulların güçlendirilmesi hedefi’’ne hizmet niteliğindedir.


Eğitim-İş, yeni bir kaosa yol açacak bu uygulamaya karşı hukuksal ve sendikal anlamda mücadelesini yaparak dün olduğu gibi bilimsel, laik, demokratik, parasız ve ulusal eğitim için mücadelesine aynı kararlılıkla devam edecektir.


Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.