Nevşehir Süt Üreticileri Birliği: Okul sütü siyasi malzeme yapılmasın

Nevşehir Süt Üreticileri Birliği: Okul sütü siyasi malzeme yapılmasın

Nevşehir Süt Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Turhan, 'Okul Sütü Projesi'nin siyasi malzeme yapılmasının son derece zararlı olduğunu söyledi.        21 Mayıs Dünya Süt Günü, Nevşehir’de...

Nevşehir Süt Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Turhan, 'Okul Sütü Projesi'nin siyasi malzeme yapılmasının son derece zararlı olduğunu söyledi.

        21 Mayıs Dünya Süt Günü, Nevşehir’de etkinliklerle kutlandı. İlk olarak Nevşehir Süt Üreticileri Birliği sponsorluğunda 100 atletin katıldığı 'süt koşusu' düzenlendi. Nevşehir-Niğde karayolu üzerinde bulunan Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Şubesi önünden başlayan yarışma, 2 bin ve 3 bin metre erkeklerde düzenlendi. Yarışmada, 2 bin metrede Ramazan Çelik, 3 bin metrede ise Abdullah Yiğit birinci oldu. Birincilere, 100 TL ile çeşitli hediyeler verildi. Ayrıca, Nevşehir Valiliği önünde Nevşehir Süt Üreticileri Birliği tarafından stant kurularak, vatandaşlara ücretsiz süt dağıtımı yapıldı.

        Nevşehir Süt Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Turhan, yaptığı açıklamada, yaptıkları etkinliklerle sütün önemini, insan ve özellikle gelişmekte olan çocukların mutlaka süt ve süt ürünleri tüketmesi gerektiğini vurgulamak istediklerini söyledi.

        Bağlı oldukları Süt Üreticileri Merkez Birliği’nin projesi olan Okul Sütü Projesi'nin, hükümet tarafından desteklenerek uygulamaya konduğunu ifade eden Turhan, “Çocuklarımızın süt içme alışkanlığı geliştirilmiş ve onların daha sağlıklı olmaları yolunda önemli bir adım atılmıştır. Ayrıca, bu okul sütü projesi ile süt fiyatlarındaki dalgalanma da bir ölçüde giderilmiş, süt tüketiminin artması sağlanmıştır. Üreticilerimiz ve çocuklarımıza yararlı olacak böyle bir projenin siyasi malzeme yapılması son derece yanlıştır ve sütümüzün üzerinden siyaset yapılmamalıdır. Aksi taktirde bunun faturası üreticilerimize yansımaktadır.” dedi.

        Sağlıklı, zeki nesiller yetiştirilmesi için beşikten mezara kadar süt ve diğer hayvansal proteinleri yeteri kadar tüketmenin zorunlu olduğunu ifade eden Turhan, şöyle dedi: “Bir ülkenin gelişmişlik düzeyi kişi başına tüketilen hayvansal proteinle doğru orantılıdır. Ülkemizde süt gerektiği kadar tüketilmemektedir. İnşallah Okul Sütü Projesi ile bu alışkanlıklarımızı değiştireceğimizi düşünüyorum. Türkiye, sahip olduğu üretim ve nüfus potansiyeline rağmen kişi başına yıllık içme sütü tüketimi açısından AB ülkelerine göre çok gerilerdedir. Kişi başına yıllık içme sütü tüketiminin en fazla olduğu ülkeler sıralamasında Finlandiya 149 litre ile birinci, İspanya 111 litre ile ikinci, İngiltere de 108 litre ile üçüncü sırada yer alırken, Türkiye‘de ise yıllık içme sütü tüketimi henüz 5-6 litredir.

        Her geçen gün daha da artan ülke nüfusunun sağlıklı beslenmesi için süte ve sütün kaynağı olan hayvancılığımıza gereken önemin verilmesi zorunlu ve millî bir görevdir. Burada basın yayın organlarımıza da büyük görevler düşmektedir. 'Sağlığınız için günde bir bardak süt içmeyi ihmal etmeyin' gibi süt tüketimini teşvik edici anonslara ve reklamlara yer verebilirseniz, sağlıklı toplumlar için vazgeçilmez bir içecek olan süt konusunda farkındalığı artırmamıza yardımcı olabilirsiniz. Bizler daima üreticilerimizle beraber ilimiz nezdinde de hayvansal proteinlerin daha fazla tüketilmesi için Nevşehir İli Süt Üreticileri Birliği olarak gerekli çalışmaları yapmaktayız. 21 Mayıs Dünya Süt Günü'nün bütün üreticilerimize, süt ve süt ürünlerini tüketen tüketicilerimize kutlu olmasını, sağlıklı ve bol kazançlı bir yıl geçirmenizi diliyorum.”
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.