OKULA KAYIT YAŞI?...

OKULA KAYIT YAŞI?...

OKULA KAYIT YAŞI?

Eskiden bu sorunun cevabı çok basitti. O yılın 31 Aralık tarihine kadar 72 ayını tamamlayanların kayıtları yapılıyordu. Eğer veli istemezse bir dilekçe ile çocuğunun kaydını bir yıl erteleyebiliyordu. Şimdi ise 31 Aralık tarihi baz alınmaktan çıktı, artık yeni tarih 30 Eylül. Yalnız iş bununla bitmiyor. Çok ince ayrıntılar var. Peki bu ayrıntılar nelerdir?


  
OKULA KAYIT YAŞI?
Eskiden bu sorunun cevabı çok basitti. O yılın 31 Aralık tarihine kadar 72 ayını tamamlayanların kayıtları yapılıyordu. Eğer veli istemezse bir dilekçe ile çocuğunun kaydını bir yıl erteleyebiliyordu.
Şimdi ise 31 Aralık tarihi baz alınmaktan çıktı, artık yeni tarih 30 Eylül. Yalnız iş bununla bitmiyor. Çok ince ayrıntılar var. Peki bu ayrıntılar nelerdir?
E- okuldan adrese dayalı nüfus sistemiyle gelen öğrenciler sadece 66 aylık ve üzeri olan çocuklar olacaklar. 60 ile 66 aylık arası olan çocuklar ise sistemden otomatik gelmeyecek sadece veli dilekçe ile müracaat ederse onların kayıtları da okul idaresince yapılacak. Bu şekilde olup da benim çocuğumu okula alın diyen kaç kişi çıkar bilmiyorum!
Bu durumda 66 ay ile 72 ay arasındaki çocukların velileri dilekçe verseler bile kayıtları ertelenmeyecek. Ancak ve ancak uzman raporu ile kayıtları bir yıl ertelenebilir.  Peki bu uzman kimdir? Bu soruyu şu anda kimse bilmiyor. Sayın Bakanın açıklamalarından çıkarttıklarımıza göre ya pedagog olacak ya da gelişim uzmanı.
Kaldı bir tek geçen yıl veli dilekçesiyle kaydı ertelenen çocuklar. Bunların kaçacak hiçbir yerleri yok ya kaydolacaklar ya kaydolacaklar. Çünkü yasaya göre üst sınır 72 ay olarak belirlenmiş, dilekçe hakkı sadece 66-72 ay arasına tanınmıştır. O da ancak uzman raporu ile geçerli olacak şekilde…
Akıllarda daha kalıcı olması için bir de bu durumu tablo halinde inceleyelim.
 
 
Yaş (30 Eylül itibariyle)
 
 
E-okul durumu
 
Dilekçe ile kayıt yapma
 
Dilekçe ile kayıt erteleme
 
60-66 aylık
Otomatik kayıt olmayacak
Ancak velinin yazılı isteği üzerine kaydı okul idaresince yapılacak
Zaten e-okul sistemine otomatik kayıt ile gelmediği için problem yok
 
66-72 aylık
e-okul sistemine otomatik kayıt ile gelecek
 
 
Otomatik kayıt
Dilekçe ile kaydın ertelenebilmesi için ancak uzman raporu gerekiyor.
 
72 ve üzeri
Üst sınırı aşmış olacak, e-okul sistemine otomatik kayıt ile gelecek.
 
Otomatik kayıt
Üst sınırı aşmış olduğu için kayıt erteleme hakkı yok
 
Son durum itibariyle herhangi bir açıklama veya değişiklik olmazsa okullarda kayıt ve kayıt yaşı bu şekilde olacaktır.  Tabi ki bununla ilgili net açıklamaları sabırsızlıkla bekliyoruz…
Saygı ve sevgiyle…
 
Turgay AYDIN 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.