Sapanca şiire doydu

Sapanca şiire doydu

Sakarya Valiliği ve Sapanca Kaymakamlığı'nın düzenlediği 12. Uluslararası Sapanca Şiir Akşamları etkinlikleri, Sapanca Gölü kıyısında düzenlenen şiir gecesiyle sona erdi. Gecede 5'i yabancı 19 şair kendi şiirini okudu. Programın açılışında...

Sakarya Valiliği ve Sapanca Kaymakamlığı'nın düzenlediği 12. Uluslararası Sapanca Şiir Akşamları etkinlikleri, Sapanca Gölü kıyısında düzenlenen şiir gecesiyle sona erdi. Gecede 5'i yabancı 19 şair kendi şiirini okudu.

Programın açılışında konuşan Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Sapanca Şiir Akşamı'nın nasıl doğduğunu anlattı. Sakarya’da 17 Ağustos 1999 Depremi’nden sonra toplumun bozuk olan moralini düzeltmek amacıyla şiir akşamlarının başlatıldığını hatırlatan Büyük, “Bu akşam 12.si yapılan Sapanca Uluslararası Şiir Akşamları’nın düzeyli, çok itibarlı, kabul edilebilir güzel bir noktaya geldi. Edebiyat adına, sanat adına güzel şeyler yapılıyor. Allah’ın lütfettiği ve bize rahmetiyle güzellikler verdiği bu güzel şehirde, sanat adına ilham kaynağı olan bir çok güzellik var. Bu güzelliklerin hep beraberce yaşandığı bir sanat ortamını yaşıyoruz. Şiir Akşamları Sapanca için bir simge olmuştur.” diye konuştu.

Sapanca Kaymakamı Osman Sarı'da, Sapanca Şiir Akşamları’nın artık bir klasik olduğunu kaydetti. Sarı “Sapanca, bu saatte durup ince şeyleri anlamaya vakti olanlar için, bir gül için ölünen dünya düşleyenler için , kelimelerin kalbine nazar eyleyenler için, suretlerini suda seyretmek isteyenler için, gölü bir hayal havuzu olarak terakki edenler için duruyor.“ ifadelerini kullandı.

Sapanca Şiir Akşamları’nın, Türkiye’de yazılan şiire, tonu ve rengi ne olursa olsun dile ve insan gönlüne hizmet etmeyi gaye edindiğinin altını çizen Sarı, “Bizler bir şiir medeniyetinin mirasçılarıyız. Bir şiir medeniyetine aidiyet bağı ile bağlıyız. Temelinde şiir olan bir estetik medeniyetine bu programla mütevazi bir katkıda bulunuyoruz.” dedi.

Şairler programda Ahmet Tevfik Ozan, Baki Ayhan, Bennu Musli (Makedonya), Canan Özer (Kosova), Cengiz Aydın, Emin Hatipoğlu (Bulgaristan), Gültekin Emre, Gonca Özmen, İbrahim Tenekeci, Hasan Ahmet (Yunanistan), Haydar Elgüven, Hüseyin Akın, Melek Özlem Sezer, Metin Cengin, Mustafa Uçurum, Mustafa Muharrem, Nilay Özer, Tahir Kerimev (Kırım) kendi şiirlerini okudu.

Programa Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Eski Mardin Valisi Hasan Duruer ve şiir severler katıldı.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.