Selçuk Üniversitesi mezulanlarının diplomalarına Selçuk yazılmayacak

Selçuk Üniversitesi mezulanlarının diplomalarına Selçuk yazılmayacak

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), Selçuk Üniversitesi mezunlarının diplamolarına Necmettin Erbakan Üniversitesi yazılmasına karar verdi.        Selçuk Üniversitesi    ’nden 2010 yılında...

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), Selçuk Üniversitesi mezunlarının diplamolarına Necmettin Erbakan Üniversitesi yazılmasına karar verdi.

        Selçuk Üniversitesi    ’nden 2010 yılında ayrılarak kurulan Konya Üniversitesi’nin ismi daha sonra Necmettin Erbakan Üniversitesi olarak değiştirildi. Üniversiteyi 2010 öncesinde kazanan öğrenciler, Selçuk Üniversitesi diplomasıyla mezun olamayacak. YÖK, hangi tarihte mezun olursa olsunlar öğrencilerin diplomalarına Necmettin Erbakan Üniversitesi yazılmasını istedi.

         Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, öğrencilerinden kazandıkları üniversitenin diplomasıyla mezun olma taleplerini YÖK’e bildirdiklerini; ancak YÖK’ün ‘Hangi tarihte kazanmış olursa olsun mezun olduğu fakültenin bağlı olduğu üniversiteye ait diplomayı alacağı’ yönünde karar verdiğini söyledi. YÖK’ün konu hakkında kendilerinden bir yazı istediklerini belirten Rektör Şeker, “YÖK yazımız üzerine konuyu kendi içinde tartıştı. Biz Necmettin Erbakan Üniversitesi olarak söz konusu öğrencilerin Selçuk Üniversitesi diploması taşımasında üniversitemiz açısından bir sorun teşkil etmediğini bildirdik. Ama YÖK, bunun sahtecilik de dahil olmak üzere kayıtların tutulması gibi birçok soruna neden olacağından kim hangi fakülteden mezun oluyorsa tarih itibariyle oranın diplomasını almasının zorunlu olduğuna karar verdi. Bu karar, bizim dışımızda olan YÖK’ün vermiş olduğu karardır. Bunu düşününce biz de doğru olduğuna hükmettik.” dedi.

        Selçuk Üniversitesi bünyesinde bulunan Meram Tıp Fakültesi, İlahiyat Fakültesi ve Meram Eğitim Fakültesi Necmettin Erbakan Üniversitesi’ne bağlandı. Söz konusu fakülteleri 2010 yılından önce Selçuk Üniversitesi olarak kazanan öğrencilerin büyük çoğunluğu kazandığı üniversiteye ait diploma alacaklarını umuyordu. Ancak, YÖK’ün kararı öğrencilerin beklentilerinin aksinde oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.