TRTŞEŞ, Kuzey Irak’a yönelik Soranice bültene başlıyor

TRTŞEŞ, Kuzey Irak’a yönelik Soranice bültene başlıyor

Yayın hayatına üç yıl önce başlayan TRTŞEŞ, Kürtçe'nin Kurmanci ve Zazaca lehçeleriyle ilgili yayınlarına Soranice’yi de ekliyor. Kanal, her gün yayınlanacak olan Soranice bülten için hazırlıklarını tamamladı. Bir süredir gündemde...

Yayın hayatına üç yıl önce başlayan TRTŞEŞ, Kürtçe'nin Kurmanci ve Zazaca lehçeleriyle ilgili yayınlarına Soranice’yi de ekliyor. Kanal, her gün yayınlanacak olan Soranice bülten için hazırlıklarını tamamladı. Bir süredir gündemde olan Soranice bülten, yarın başlıyor.

        Soranice bültenin açılışını Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Kuzey Irak Kürt Yönetimi’nin Başkanı Mesut Barzani birlikte yapacak. Arınç’ın, TRTŞEŞ’in Ankara stüdyolarından katılacağı açılış programına Mesut Barzani Erbil’den iştirak edecek.

Soranice, Türkiye sınırları içinde yaşayan Kürtler arasında konuşulmuyor. Kurmanci lehçesinden sonra Kürtler arasında en yaygın lehçe olan Soranice, Irak Kürdistan Bölgesi’nde Süleymaniye, Erbil, Diyala ve Kerkük, İran’da Urmiye Gölü'nün güneyinde kalan Kirmanşah, Mahabad, Senendec gibi şehirlerde konuşuluyor. Her iki bölgede yaklaşık 5,5 – 6 milyon civarında kişinin konuştuğu Soranice, Irak Kürdistan Bölgesi’nin resmi dili.

Soranice bültenin başlıyor olması sebebiyle bölgede ve Türkiye’de çok geniş bir kesimin, gazetecilerin, akademisyenlerin, işadamlarının ve halkın fikrine başvuruldu, röportajlar yapıldı. Bu röportajlar gün boyunca yapılacak haberlerde yayınlanacak.

TRT ŞEŞ’in Soranice yayını için uzunca zamandır çalışmalar yapılıyordu. Bölgenin resmi dili statüsündeki Soranice Türkiye’de konuşulmadığı için, çalışacak personelin tamamı Kuzey Irak’tan seçildi. TRTŞEŞ’in Ankara’daki Haber Merkezi’nde kurulan Soranice masasında 6 kişi görev yapıyor. Buna ek olarak bölgenin başkenti konumundaki Erbil’de de 5 kişinin çalıştığı bir ofis oluşturuldu. 20 Haziran saat 16.00’da başlayacak Soranice haberleri, haftada 7 gün yayınlanacak ve 25 dakika sürecek. Zamanla bültene ek olarak spor ve hava durumu sunumları da Soranice lehçesinde yapılacak. Bültenlerde Kuzey Irak’tan haberlerin yanı sıra, Türkiye ve dünyadan gelişmeler yer alacak.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.