TSK: Uçağımız Suriye karasularında değil, uluslararası karasularda vuruldu

TSK: Uçağımız Suriye karasularında değil, uluslararası karasularda vuruldu

Genelkurmay Başkanlığı, yabancı bir basın organında yer alan iddialarla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, elde mevcut radar görüntüleri ve yapılan idari araştırma sonucunda uçağın 12 mil olan Suriye karasularının bir mil dışında...

Genelkurmay Başkanlığı, yabancı bir basın organında yer alan iddialarla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, elde mevcut radar görüntüleri ve yapılan idari araştırma sonucunda uçağın 12 mil olan Suriye karasularının bir mil dışında vurulduğu kaydedildi.

Genelkurmay Başkanlığı, uluslararası hava sahasında Suriye tarafından düşürülen Türk uçağı hakkında yabancı bir basın organında yer alan iddiaları yalanladı. 22 Haziran tarihinde, Doğu Akdeniz’de, uluslararası hava sahasında Suriye tarafından düşürülen uçakla ilgili yabancı bir basın organına dayanılarak verilen iddialara açıklık getirme ihtiyacı duyulduğu belirtilen açıklamada, "Daha önce birçok kez açıklandığı şekilde, 22 Haziran 2012 tarihinde Doğu Akdeniz’de, uluslararası hava sahasında, Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza ait bir uçağımız (iddia edildiği gibi iki uçak değil), tanıtma sistemleri açık, tek ve silahsız olarak bölgede mevcut radarımızın performansının test edilmesi maksadıyla görev uçuşu yaptığı esnada düşmüştür." denildi.

Eldeki mevcut radar görüntülerine ve yapılan incelemeler sonucunda uçağın saat 10.30’da Malatya/Erhaç Meydanı'ndan kalktığı ifade edilen açıklamada, uçağın yaklaşık 5 dakikalık hava sahası ihlali yaptığının belirlendiği bildirildi. Radar iz analizine ve telsiz konuşmalarına göre uçağa bu uçuşu esnasında herhangi bir müdahale yapılmadığı aktarılan açıklamada, uçağın 2’nci test uçuşunda 7.400 feet irtifada seyir halinde iken saat 11.56’da uluslararası hava sahasında aniden irtifa kaybederek saat 11.57’de radarla irtibatının kesildiği belirtildi. Havadan ve denizden arama ve kurtarma faaliyetlerine derhal başlandığı, uçağın kaybolduğunun kamuoyuna duyurulduğu ifade edilen açıklamada, uçağın Suriye tarafından düşürüldüğünün öğrenildiği kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Sonuç olarak elde mevcut radar görüntülerine ve yapılan idari araştırma sonucuna göre, uçağımız 12 mil olan Suriye karasularının bir mil dışında, takriben 13 mil uzakta vurulmuş ve istikrarlı uçtuğu en son noktanın koordinatı 35 48.22 Kuzey, 35 33.21 Doğu olup, bu noktadan itibaren süratle irtifa ve hız kaybettiği ve Suriye kara kıtasına 16 km. (8,5 mil) uzaklıkta, Suriye karasularında muhtemelen 35 48.26 Kuzey, 35 37.59 Doğu koordinatına düştüğü belirlenmiştir. Pilotlarımızın akıbeti hakkında elimizde henüz bir bilgi mevcut değildir. Uçak enkazının çıkarılması için Nautilus gemisi bölgeye intikal halinde olup 2 Temmuz Pazartesi günü akşam saatlerinde bölgede olması beklenmektedir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.