Türk ve İngiliz aileler yoksulluğu eğitimle yenecek

Türk ve İngiliz aileler yoksulluğu eğitimle yenecek

Avrupa Birliği (AB) Bölgesel Ortaklıklar (Comenius Regio) Programı 'Hayat Boyu Öğrenme Projesi kapsamında, İngiliz ve Türk aileler, yapacakları güç birliğiyle yoksulluğu birlikte yenecek.         Antalya...

Avrupa Birliği (AB) Bölgesel Ortaklıklar (Comenius Regio) Programı 'Hayat Boyu Öğrenme Projesi kapsamında, İngiliz ve Türk aileler, yapacakları güç birliğiyle yoksulluğu birlikte yenecek.

        Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü'nün paydaşları Kepez ilçesi, Manavgat Milli Eğitim Müdürlüğü, Manavgat Endüstri Meslek Lisesi ve Antalya Azize Kahraman Halk Eğitim Merkezi (HEM) Müdürlüğü'nün hazırladığı 'Fakirlik Kader Değil, Yoksullukla Eğitimle Mücadele Edeceğiz' projesinin İngiliz paydaşları Harringey Counsil Belediyesi çalışanları ve Londra Afrikalı Yoksul Kadınları Güçlendirme Derneği üyeleri Manavgat'a geldi.

        Manavgat Milli Eğitim Müdürü Faruk Karcı, turizm şehrine gelen İngiliz proje paydaşları Michael Welton, Jen Johnson, Afrikalı Yoksul Kadınları Güçlendirme Derneği Başkanı Hatice Hamdun Said ve Uli Kyusa, Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu'yu makamında ziyaret etti. İlçe Milli Eğitim Müdürü Karcı, İngiliz ve Türk ailelerin bölgesel ortaklıkla yoksullukla nasıl mücadele edecekleri hakkında bilgilendirme yaptı.

        Beş paydaşlı proje bedelinin 34 bin Euro olduğunu belirten Karcı, karşılıklı ziyaretlerle yoksul aileler tespit edilerek, çocuklarının eğitime kazandırılacağını kaydetti. Karcı, "Birlikte hayata geçireceğimiz proje için İngiliz konuklarımız 26 Haziran'da Manavgat'a geldi. Birlikte yapacağımız çalışmalarla bölgesel ortaklıkla yoksullukla mücadeleyi eğitimle yeneceğiz. Proje paydaşlarımıza Manavgat Şelalesi, Side Antik Kent, Apollon Tapınağı ve aileleri ziyaret edeceğiz." dedi.

        Kaymakam Bulgurlu da yaptığı konuşmada, yoksulluğun eğitimle yenilmesine yönelik hazırlanan projeye tam destek verdiklerini söyledi. Kaymakamlık olarak Manavgat'ta projenin hayata geçmesinde her türlü desteği vereceklerini belirten Bulgurlu, bu tür bölgesel işbirliklerinin ülkeler arası dostluk ve kardeşlik köprüsünü geliştireceğini söyledi. İngiliz konuklar, projeye desteklerinden ötürü Bulgurlu'yu İngiltere'ye davet etti. Bulgurlu da Türk-İngiliz dostluğunun gelişmesi ve pekişmesi için İngiliz konuklara Türk bayrağı arması rozeti taktı.

        SOMALİ HALKI OLARAK TÜRKİYE TEŞEKKÜR EDİYORUZ

        Somali asıllı olan Londra Afrikalı Yoksul Kadınları Güçlendirme Derneği Başkanı Hatice Hamdun Said, yaptığı konuşmada, Türk halkının yoksullukla mücadele eden ülkesine yaptığı destekler için teşekkür etti. Dünyada Somali'nin yeniden imarı, eğitim ve sağlıkta kalıcı yatırımlar yapılması hususunda proje hazırlayan ve uygulayan tek ülkenin Türkiye olduğunun altını çizen Said, İngiltere'de yaşayan Somalililer olarak Türkiye'nin ülkelerine yönelik yaptığı çalışmaları yakından takip ettiklerini kaydetti. Yapılan destekler için Somali halkının kardeş ülke gördüğü Türkiye'ye karşı özel sevgisi bulunduğunu belirten Said, Somalililer olarak yapılan yardımlar için Türk halkına her zaman teşekkür borçlu olduklarını söyledi.

        Said, "Yoksullukla mücadele eden ülkemize Türkiye çok büyük yardım yaptı. Bin 500'ün üzerinde öğrenci okumak için Türkiye'ye geldi. Sağlık alanında başta hastane yapımı olmak üzere çalışmalar sürdürülüyor. Yardımlar için teşekkür ederiz." dedi.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.