Türkiye'deki meslek edindirme kursları, Afrikalı kadınların umut ışığı oldu

Türkiye'deki meslek edindirme kursları, Afrikalı kadınların umut ışığı oldu

Londra Afrikalı Yoksul Kadınları Güçlendirme Vakfı Başkanı Hatice Hamdun Said, Türkiye'de Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Halk Eğitim Merkezi (HEM)'nin Afrikalı yoksul kadınların kendi ayakları üzerinde durma ve üretim yapabilmeleri...

Londra Afrikalı Yoksul Kadınları Güçlendirme Vakfı Başkanı Hatice Hamdun Said, Türkiye'de Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Halk Eğitim Merkezi (HEM)'nin Afrikalı yoksul kadınların kendi ayakları üzerinde durma ve üretim yapabilmeleri için örnek model olduğunu söyledi.

        Hatice Hamdun Said, yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği (AB) Bölgesel Ortaklıklar (Comenius Regio) Programı 'Hayat Boyu Öğrenme Projesi kapsamında, Antalya'da başta Azize Kahraman Halk Eğitim Merkezi ve bazı HEM'lerde incelemede bulunduğunu belirtti. Said, Türkiye'nin Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Milli Eğitim Bakanlığı ve Kimse Yok Mu Derneği aracılığıyla başta Somali, Kenya, Nijerya ve Nijer gibi fakirliğin hüküm sürdüğü ülkelerde meslek edindirme kursu açmasının, Afrikalı yoksul kadınları sevindireceğini kaydetti.

        Kendisinin de Somali asıllı olduğunu ve ülkesindeki yoksul kadınlara iş istihdamı hazırlamak için İngiltere'deki sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çalışma yaptıklarını belirten Said, 22 ülkenin meslek edindirme kurslarını inceleme yaptıklarını ve Afrikalı yoksul kadınlara meslek kazandırmaya en uygun olarak HEM'leri bulduklarını açıkladı.

Tanzanyalı bir vakıfla yaptıkları çalışmalarda Türkiye’deki çalışmaları kendilerine örnek aldıklarını kaydeden Said, "Türkiye'nin Afrika insanına yaptığı yardım ve eğitim çalışmalarını takdirle karşılıyoruz. Kimse Yok Mu Derneği'nin Somali ve Kenya gibi ülkelerde yoksul kadınlar için meslek edindirme kursları açması çok güzel çalışma. İngiltere'de yaşayan Afrikalı kadınlar olarak Türkiye'yi bu konuda takdir ediyoruz. Bununda yanında Türk doktorlarının Afrikalı insanlara verdiği sağlık hizmetleri çalışması insanlık için anlamlı ve 'İnsanlığın ölmediğini gösteren en güzel model'. Somali'nin kalkınması için fedakârlık üzerine tek çalışma yapan ülke Türkiye. Bu da Somali halkının Türkiye'ye karşı sevgi ve ilgisini arttırıyor. Afrikalı kadınların kendi ayakları üzerinde kalması için HEM'lerin çoğalmasına ihtiyacı var. Afrikalı kadınlar hayatlarını devam ettirme ve ülkelerine ekonomik değerler oluşturmak için ilk önce meslek sahibi olmak istiyor. Bunu konuda TİKA ve Kimse Yok Mu Derneği'nden daha çok destek bekliyoruz." dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.