Uzmanından öğrencilere LYS tavsiyeleri

Uzmanından öğrencilere LYS tavsiyeleri

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) için geri sayım başladı. Öğrencilere uyarılarda bulunan Zambak Yayınları Sınav Ölçme Değerlendirme Uzmanı Osman Sarıkaya sınav evraklarını bir gece önceden hazırlamanın yerinde olacağını söyledi....

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) için geri sayım başladı. Öğrencilere uyarılarda bulunan Zambak Yayınları Sınav Ölçme Değerlendirme Uzmanı Osman Sarıkaya sınav evraklarını bir gece önceden hazırlamanın yerinde olacağını söyledi. Sınav giriş belgelerinin altında yazan bütün açıklamaları dikkatlice okumalarını, kurallara uymalarını ve uykularını ihmal etmemelerini tavsiye etti.

        Öğrencilerin üniversiteye girmek için ter dökeceği imtihan maratonu 16 Haziran Cumartesi günü başlayacak. Öğrenciler ilk olarak LYS- 1: Matematik (Matematik- Geometri) ve LYS- 5: Yabancı Dil (Almanca/ İngilizce/ Fransızca) sınavlarına girecek. 17 Haziran Pazar günü LYS- 4: Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya- 2, Felsefe Grubu) sınavı yapılacak. 23 ve 24 Haziran’da ise LYS- 3: Edebiyat Coğrafya (Türk Edebiyat-Coğrafya- 1) ve LYS- 2: Fen Bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji) sınavları var.

        Gençlerin hayatına yön verecek sınavlar öncesi hem aileler hem de çocuklarının oldukça stresli olduğunu ifade eden Osman Sarıkaya, öğrencilere ve ailelerine sınav öncesi ve sonrası için şu tavsiyelerde bulundu:

* Sınavdan önce rahatsızlık vermeyecek yiyecekleri tercih etmekte fayda var.
* Sınava giderken yanınıza TC kimlik kartınızı ve ÖSYM’nin http://ais.osym.gov.tr internet adresinden indirdiğiniz Sınav Giriş Belgenizi almayı unutmayın (Kimlik belgesi olarak sadece pasaport ve TC nüfus cüzdanı kullanılacak.)
* Kitapçıkların dağıtımından sınav başlangıcına kadar yapılan uyarıları dikkatle dinleyin. Kitapçığı baştan sona dikkatlice kontrol edin.
* Süreyi ekonomik kullanmaya dikkat edin. Çözemediğiniz sorular üzerinde fazla zaman kaybetmeden diğer soruya geçmek en iyi tercihtir. Kalan süreyi çözemediğiniz sorular için kullanın.
* Sınav esnasında çok fazla su içmek sizi sıkıntıya sokabilir.
* Zamanınız kalırsa son 10 dakikayı kodlamaları kontrol edin.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.