Vali Bilici: Çocuklar yaz tatilini okuyarak değerlendirsin

Vali Bilici: Çocuklar yaz tatilini okuyarak değerlendirsin

Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, yaz tatilinde çocukların kitap okuması gerektiğini belirtirken, İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Ceylan da öğrencilere verilen karnenin aynı zamanda velilerin de karnesi olduğunu söyledi.         Yaklaşık...

Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, yaz tatilinde çocukların kitap okuması gerektiğini belirtirken, İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Ceylan da öğrencilere verilen karnenin aynı zamanda velilerin de karnesi olduğunu söyledi.

        Yaklaşık 10 ay süren eğitim öğretim dönemi ortaöğretim okullarında bugün karne dağıtılmasıyla sona erdi. Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, öğrenci ve velileri 3 ay sürecek tatil öncesi uyardı. Karnesinde kırık olan öğrencilere ailelerin destek olması gerektiğini vurgulayan Bilici, motive etmeden çocuğun başarılı olamayacağını söyledi. Ailelerin çocuklara tatil yapma fırsatı vermesi gerektiğini belirten Bilici, çocuklara da tatilde kitap okumalarını tavsiye etti. Bilici, “Kitap okuma da aslında ders çalışmaktır. Bu konuda uzman bir hocaya danışmıştım. ‘Matematikte, fende, Türkçede çocuğunuzun başarılı olmasını mı istiyorsunuz kitap okusun. Hayatta başarılı olmasını istiyorsanız yine kitap okusun’ demişti. Ailelerin yaz tatilinde kitap okumayı özendirici davranışlar içersinde bulunmalarını öneriyorum.” diye konuştu.

        "ÇOCUKLARA VERİLEN KARNE AYNI ZAMANDA VELİLERİN DE KARNESİDİR"

        Kayseri olarak başarılı bir yıl geçirdiklerini belirten İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Ceylan da il olarak YGS sınavlarının 6 kategorisinde ilk 10’a ve Türkiye genelinde de beşinci olduklarını anımsattı. Karnesi kötü olan çocukların ailelerini uyaran Ceylan, “Velilerimiz şunu bilsinler ki, çocuklara vermiş olduğumuz karne aynı zamanda velilerin karnesidir. Karnede kırık varsa öncelikle onu kendi kırıkları olarak algılamaları gerekir. Niçin böyle olduğunu çocukla birlikte bulmaları gerekir.” şeklinde konuştu.

        Kesinlikle çocukları hırpalamamaları gerektiğini vurgulayan Ceylan, çocukların başka arkadaşlarıyla kıyaslanmaması gerektiğini de kaydetti. Ceylan, “Kırık karne hayatın sonu demek değildir. Eğer biz çocuğumuzun bilgisini, yeteneklerini ve alakasını ön plana çıkartarak ona göre destek verebilirsek dünyada başarılı olmayacak hiçbir çocuk yoktur.” şeklinde konuştu.

        İl Milli Eğitim Müdürü Ceylan, eğitim faaliyetinde görev alan öğretmenler ve bu faaliyete katkı sunan herkese teşekkür etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.