Yasa sonrası özel yetkili mahkemeden ilk erteleme geldi

Yasa sonrası özel yetkili mahkemeden ilk erteleme geldi

Üçüncü yargı paketinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanmasının ardından Özel Yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 8 sanık hakkında ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan açılan davanın ertelenmesine...

Üçüncü yargı paketinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanmasının ardından Özel Yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 8 sanık hakkında ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan açılan davanın ertelenmesine karar verildi.

Yeni yargı paketi dün Cumhurbaşkanı tarafından onaylandı ve bugün Resmi Gazete’de yayınlandı. Yeni düzenlemeye göre, adli para cezasını ya da üst sınırı 5 yıldan fazla olmayan hapis cezasını gerektiren bir suçtan açılan dava erteleniyor.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıklar Ali İhsan Bingül, Aydın Kürekçi, Emrullah Bingül, Gülşehri Eniş, Hüngar Hüday Karasungur, Nahide Kılıç, Süleyman Özcan ve Veli Büyük hakkında açılan davada, yeni düzenlemeyi dikkate aldı. Sanıklar hakkında Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2. maddesi uyarınca ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan dava açıldığını belirten mahkeme, “5 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6352 sayılı yasanın ‘dava ve cezaların ertelenmesi’ başlıklı maddesinde 31 Aralık 2011 tarihine kadar basın ve yayın yoluyla ya da düşünce ve kanaat açıklama yöntemleriyle işlenen ve adli para cezasını ya da üst sınırı 5 yıldan fazla olmayan hapis cezasını gerektiren bir suçtan dolayı kovuşturma (dava) evresinde kovuşturmanın ertelenmesine karar verilir” hükmünün yer aldığını belirtti.

Bu madde kapsamında 8 sanık hakkındaki davanın ertelenmesine hükmeden mahkeme, sanıkların erteleme kararının verildiği tarihten itibaren 3 yıl içinde aynı suçu işlememesi halinde davanın düşürülmesine karar verdi. Ancak sanıklar 3 yıl içinde aynı suçu işlerde ertelenen bu dava yeniden görülecek.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.