2016 KPSS puanları düşük mü gelecek?

2016 KPSS puanları düşük mü gelecek?

2016 yılı Lisans KPSS puanları geçmiş yıllara göre nasıl olur?


 2016 yılı Lisans kamu personel seçme sınavı geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirildi. Sınava yaklaşık 1 buçuk milyon adayın katıldığı tahmin ediliyor. 2016 Lisans KPSS sınav sonuçları 14 Temmuz 2016 tarihinde açıklanacak. Peki KPSS zor muydu kolay mıydı? 2016 KPSS'de kaç nete ne kadar puan gelir? KPSS'de genel yetenek neti çok olana iyi puan gelir mi? 2016 KPSS'de genel kültür çok mu kolaydı? 2016 KPSS zor muydu? gibi sorular adaylar tarafından merak ediliyor.

Hiç şüphe yok ki 2016 yılı KPSS'de Türkçe ve matematik testleri hem zaman alıcı hem de geçmiş yıllara göre zorlayıcıydı. Genel Kültür kısmı ise geçmiş yıllara göre kolay ama yine de bilgi ağırlıklı sorulardı. Özellikle tarih sorularının %80'i neredeyse direk bilgi sorusuydu. Peki 2016 yılında kpss de kaç nete kaç puan gelir? Bu yıl KPSS puanları düşer mi? 2016 yılı KPSS puan hesaplaması nasıl yapılır? Bu yıl çok nete az puan mı gelir? gibi sorular da merak edilen konular arasında yer alıyor.

Bu yıl KPSS'de çok net yapmaktan ziyade Genel Yetenek kısmından çok net yapabilmek önemliydi. Örneğin iki adayı ele alalım. 1. adayın Genel yetenek kısmı 50 net ve genel kültür kısmı 30 net olsun. Bu adayın 80 neti olmuş oluyor. 2. adayın ise 35 genel yetenek 50 genel kültür neti olmuş olsun. Bu adayın 85 neti olmuş oluyor. 1. olarak ele aldığımız örneklem adayın 80 neti olmasına rağmen genel yetenek neti fazla olduğu için puan olarak 2. olarak örneklem aldığımız 85 puanlı adayı geride bırakabilir.

Tabi 2016 kpss sonuçları açıklanınca ve istatistiki bilgiler yayınlanınca daha fazla bilgi sahibi olacağız fakat 2016 KPSS'de Genel Yetenek kısmında Türkiye ortalama net sayısı 12-15 arası ve Genel Kültür kısmında ise 19-23 arası olacağı tahmin ediliyor. Konu ile ilgili olarak süreci takip ediyoruz. 2016 yılı KPSS punaları açıklanınca detaylı olarak tekrar değerlendirme yapacağız. Bilindiği üzere 24 temmuzda öabt sınavı var. Bu sınav da öğretmenlerin atama puanını hayli etkileyecek. Konuyu takip edip siz değerli okuyucularımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam ediniz.

Mebpersonel.com / Özel Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.