2016 Şubat Öğretmen Atamaları Kimya öğretmenliği branş analizi

2016 Şubat Öğretmen Atamaları Kimya öğretmenliği branş analizi. Ayrıntılar haberimizde

Haber 25.11.2015, 14:34
2016 Şubat  Öğretmen Atamaları Kimya  öğretmenliği branş analizi

    Milli Eğitim Bakanlığı bilindiği üzere 2016 yılının Şubat ayında 30 bin öğretmen ataması gerçekleştirecek. Biz de Mebpersonel.com olarak bu atamalara ilişkin her gün bir branşın kontenjan analizini gerçekleştiriyoruz. Bugün de sırada Kimya öğretmenleri var.

 Bilindiği üzere en son açıklanan norm güncellemelerinde Kimya  öğretmenliğinin norm açığı  1000-1500 civarı gösterilmiş ve 2015 yılı Eylül ayında yapılan 37 bin öğretmen ataması kapsamında bu norm açığının yaklaşık %30-40'i kapatılmış ve 500 civarı atama yapılmıştır. Yeni norm güncellemeleri ne olur bilinmez ama bu branş ile ilgili norm artışının çok olacağı söylenemez.

 Şu an ki haliyle malesef bu branşa verilecek kontenjan toplam kontenjanın %1.5'ini geçmeyecektir. Eylül ayında yapılan 500 civarı atama da göz önüne alındığında 300-450 arası bir kontenjan 2016 yılının Şubat ayında Kimya  öğretmenlerini bekliyor.

Peki Kimya öğretmenleri ne düşünüyor, ne istiyor?
-Ülkemizde Kimya Öğretmeni açığı aşırı derecede artmıştır.

-Binlerce Kimya öğretmeni yüksek puanlarla yıllardır boş beklemektedir.
-Son beş yılda 210.000 alımda sadece 1310 Kimya Öğretmeni alınmıştır.
-Milli Eğitim Bakanlığı’nın ücretli öğretmenlik sitemi ile ve farklı branş öğretmenlerini kullanarak bu işi götürmeye çalışması, ülkemizin ve milletimizin geleceğine zarar vermektedir.
-Dershane sistemini bitirerek, okullardaki eğitim kalitesini iyileştirmek isteyen devlet yetkilileri, liselerdeki boş Kimya Öğretmeni kadrolarına atama yapmalıdır.
-ÖSYM en zor soruları Kimya Öğretmenlerine sormaktadır. Buna rağmen Kimya Öğretmenlerinin puanları yüksektir. Gerekli nitelikleri de fazlasıyla sağlamaktadırlar.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda Kimya Öğretmeni açığı aşırı derecede artmıştır. Liselerin zorunlu olması, 10.sınıflarda Kimya dersinin zorunlu olması ve diğer etkilerle bu yıl Kimya Öğretmeni açığı yaklaşık 3000 civarında olacaktır.

Binlerce Kimya Öğretmeni yıllardır emek verdiği halde, sınavlardan yüksek puan aldığı halde, boş olan kadrolara atama yapılmamaktadır. Liselerde Kimya dersleri boş geçmekte veya “ücretli öğretmenlik” sistemi ile öğretmenler güvencesiz ve zor şartlar çalıştırılmaktadır. Çoğu okullarda da Kimya derslerine farklı branş öğretmenleri girmektedir.

Kimya Öğretmeni alımları yıllardır çok az olmaktadır. Son beş yılda 210.000 öğretmen atamasında sadece 1310 Kimya Öğretmeni alınmıştır. Bu % 0,6 kimi çok az bir orana karşılık gelmektedir. Kimya Öğretmenlerine beş yılda verilen toplam kontenjandan daha fazlası,  başka alanlara sadece bir yılda verilmektedir.

Ayrıca alan değişikliği ile başka alanlardan Kimya Öğretmenliğine geçiş yapılması, atama bekleyen Kimya Öğretmenlerini mağdur etmektedir. 2014 Şubat ayında 376 Sınıf Öğretmeni Kimya Öğretmenliği'ne alan değişikliği ile geçirilmiştir. Başka alanlardan geçiş için verilen bu kadar bol kontenjan, atama bekleyen Kimya Öğretmenlerine hiçbir zaman verilmemiştir.

Kimya Öğretmenleri gerekli niteliklere fazlasıyla sahiptir. ÖSYM iki yıldır en zor soruları Kimya Öğretmenlerine sormasına rağmen, Kimya Öğretmenleri en yüksek puanları almaktadır.( ÖSYM sayısal bilgilerine göre, alan sınavında ikinci en yüksek standart sapma Kimya Öğretmenlerine aittir). Genç, dinamik, bilişim çağının ihtiyaçlarına cevap verebilen, eğitimde teknolojiyi kullanabilen Kimya Öğretmenlerinin, ihtiyaç olmasına rağmen boş bekletilmesi vicdanları sızlatmaktadır.

Liselerdeki boş Kimya Öğretmenliği kadrolarına yeterli atama yapılmaması, genç Kimya Öğretmenlerini mağdur ettiği gibi, ülkemizin ve milletimizin geleceğine de zarar vermektedir.
ATAMASI YAPILMAYAN KİMYA ÖĞRETMENLERİ
Atama Bekleyen Öğretmenlerin Buluşma Noktası İçin Aşağıdaki Resmi Tıklayınız


Mebpersonel.com / Özel Haber www.mebpersonel.com şeklinde kaynak gösteriniz.Diğer Branşların Analiz Haberleri için aşağıdaki resmi tıklayınız

Mebpersonel.com / Özel Haber

Yorumlar (117)
kimyaci 5 yıl önce
kimyaya 1000 atama iatiyoruz 300 450 nedir ya lütfen artık sesimizi duyun bizde atanmayi hakediyoruz
Kimyaci 5 yıl önce
En az 1000 atama istiyoruz. Artik kimyacilari mağdur etmeyin
kimyacı 5 yıl önce
kimyaya 1000 atama lütfen mağdur olmak istemiyoruz hep aynı branşlar kontenjan alıyor bizimde emeklerimiz var bizde atanmak istiyoruuuuuuuuuuzzzzzzzz
40 bin şubatta 5 yıl önce
arkadaşlar şubatta 40 bi̇n alim olmasi i̇çi̇n bi̇mere , türkiye.gov.tr'den cumhurbaşkanımıza,başbakanlığa,ak partiye istek yazın.bunu talep edelim.
kimyacı 5 yıl önce
kimya öğretmenleri artık hak ettiği değeri görmelidir
Kimyaciiii 5 yıl önce
Artık kimyacıların sesini duyan olmali kimya yılların magdur bransi haberiniz içinde tsk ederz kimyacilar iyi bir atama istiyor
Kimya say 5 yıl önce
Bu verdıgınız sayıyı kesınlıkle kabul etmıyoruz kımyaya oranlamada bıle 500 e yakın düşüyor böyle yazıp neden moral bozuyorsunuz ne yapmaya çalışıyorsunuz
KİMYAMIZI BOZMAYIN 5 yıl önce
ki̇mya dersi̇; ücretli̇ öğretmenlerle geçi̇şti̇ri̇lecek kadar önemsi̇z 1 ders olamaz.genç nesli̇mi̇z i̇çi̇n büyük devleti̇mi̇zi̇n,650 atama yapmasi problem dahi̇ olamaz.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@