banner476

5 milyon emekli AYM'nin kararını bekliyor

2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar Anayasa Mahkemesi'nden çıkacak karara kilitlendi. Yürürlük maddesi iptal edilirse, 5 milyon emekliye 355 liraya varan zammın yolu açılacak

Haber 15.06.2017, 08:18
5 milyon emekli AYM'nin kararını bekliyor

İntibak isteyen emeklilerin gözü, kulağı Anayasa Mahkemesi'nde. Anayasa Mahkemesi, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak yolunu açacak başvuruyu bugün-yarın değerlendirecek. Eğer mahkeme, 2000 yılı öncesine ilişkin intibak düzenlemesinin yürürlük maddesinin iptali yönünde karar verirse, 2000 yılı ve sonrasında emekli olan herkese intibak zammı yolu açılacak.

MAHKEME AÇIKLAYACAK

Kamu Denetçiliği Kurumu(ombudsman) tarafından haklı bulunanancak idare mahkemesi ve Yargıtay'danolumsuz yanıt alan Türkiye EmeklilerDerneği üyesi İbrahim Avcı, konuyuAnayasa Mahkemesi'ne taşımıştı. Avcı'nınAnayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvurununsonucu merakla bekleniyor. AnayasaMahkemesi'nden emeklilerin beklediğikarar çıkarsa, tek tek dava açmaya gerekkalmayacak. Çıkacak karar, 2000 yılı vesonrasında emekli olan herkesi kapsayacak.İntibak zammı ile gelirler artacak. Öncekiintibakta olduğu gibi 355 liraya varanartışlar söz konusu olacak.Türkiye Emekliler Derneği, başvurudatalep edilen intibak düzenlemesinin 4 ile5 milyon arasında kişiyi ilgilendirdiğinibelirtti. Derneğin hukuk danışmanı AvukatCafer Tufan Yazıcıoğlu, "Dosyadakibilirkişi raporu ve ombudsman kararılehimize olmasına rağmen, Yargıtaymahkemenin verdiği ret kararı onamıştır.Dernek olarak 2000 sonrası emeklilerimizinintibak hakkı için başlattığımız hukuk mücadelesini sonuna kadar kararlı birşekilde sürdüreceğiz" şeklinde konuştu.

MAAŞLAR DEĞİŞİYOR

2000 ve sonrası emekli olanlar intibak beklerken, Temmuz'da tüm emeklilerin maaşı artacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında zam; memur emeklileri ise yüzde 4 zam ve enflasyon farkı alacak. 5 aylık enflasyona göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 6.18, memur emeklilerine ise yüzde 4+ 3.18 enflasyon farkı göründü. Haziran enflasyonuna göre oranlar değişecek.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@