banner476

8 İlde PKK/KCK Operasyonu! Çok Sayıda HDP'li Gözaltında

İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Manisa, Mersin ve Hakkari'de HDP'li yöneticilerin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Mardin'de ise 17 kişi tutuklandı.

Haber 12.12.2016, 10:23
8 İlde PKK/KCK Operasyonu! Çok Sayıda HDP'li Gözaltında

İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Mersin, Manisa ve Hakkari'de gerçekleştirilen operasyonlarda çok sayıda HDP'li yönetici gözaltına alındı. Mardin'de gözaltında bulunan Artuklu belediyesi çalışanı ve DBP'li yönetici 17 kişi tutuklandı.

20 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yürütülen bir soruşturma kapsamında alınan gözaltı ve arama kararı doğrultusunda HDP'nin İstanbul İl Başkanlığı ile bazı adreslerde arama yaptı.

Operasyonda, aralarında HDP İstanbul İl Başkanı Aysel Güzel'in de bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı. Şüpheliler, sağlık kontrollerinden geçirildikten sonra Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

İZMİR'DE ŞAFAK OPERASYONU

İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ekipleri, bölücü terör örgütü PKK'ya yönelik özel harekat polislerinin de katıldığı operasyon düzenledi. Operasyonda çok sayıda örgüt üyesi gözaltına alındı.

HDP ANKARA İL BAŞKANI GÖZALTINDA

Edinilen bilgiye göre, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yürütülen bir soruşturma kapsamında, bazı adreslere operasyon düzenledi.

Aralarında HDP Ankara İl Başkanı İbrahim Binici, Mamak İlçe Başkanı ile bazı il ve ilçe yöneticilerinin de bulunduğu 17 kişiyi gözaltına alındı.

Şüpheliler, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra emniyet müdürlüğüne götürüldü.

DİJİTAL MATERYALLER ELE GEÇİRİLDİ

Antalya Emniyet müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, sosyal medyadan terör propagandası yapıp terör eylemlerinde yer alarak, el yapımı bomba yapan, taş ve molotofla polise saldıran kişilere yönelik eş zamanlı düzenlediği operasyonlarda 7 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına altına alınan şüpheliler alınan sağlık raporunun ardından sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.

Yapılan operasyonda kişilerin bulundukları bölgede dijital materyaller ele geçirildi.

MANİSA'DA HEDEF PKK/KCK

Manisa İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik operasyon düzenlendi.

5 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Belirlenen adreslere düzenlenen eş zamanlı operasyon kapsamında HDP Manisa İl Başkanı A.E, HDP Salihli İlçe Başkanı A.M. ve A.D, A.O. ve M.B. "Terör örgütüne üye olmak", "Örgüte finans sağlamak" ve "Örgüte eleman temin etmek" suçlarından gözaltına alındı.

Gözaltına alınan şüpheliler sorguları yapılmak üzere emniyete götürüldü.

PKK ÜYELİĞİ SUÇLAMASI

Edinilen bilgiye göre, Adana İl Emniyet Müdürlüğü Teröre Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, terör örgütü PKK üyesi oldukları ve örgüt propagandası yaptıkları iddia edilen şüphelilere yönelik operasyon düzenledi.

500 POLİS KATILDI

Sabaha karşı yapılan operasyona yaklaşık 500 polis, zırhlı araçlar, TOMA'lar, polis helikopteri ve özel harekat polisleri katıldı. Adana merkez ilçeleriyle Ceyhan ilçesinde değişik adreslere eş zamanlı düzenlenen operasyonda, aralarında HDP Adana İl Başkanı Hüseyin Beyaz, HDP merkez ilçe ve Ceyhan ilçe başkanları, il ve ilçe yönetim kurulu üyeleriyle mahalle temsilcilerinin bulunduğu 25 kişi gözaltına alındı.

Şüpheliler, Adana Adli Tıp Biriminde sağlık kontrolünden geçirilmelerinin ardından İl Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

MERSİN'DE 51 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, haklarında gözaltı kararı verilen şüphelilerin yakalanması için Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri bazı adreslere operasyon düzenledi.

Operasyonda aralarında HDP il ve ilçe yöneticilerinin de bulunduğu 51 kişi gözaltına alındı.

Öte yandan, soruşturma kapsamında HDP'li Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk ile HDP Mersin İl Başkanı Sadun Doğan'ın de arasında olduğu bazı isimlerin de arandığı öğrenildi.

HDP HAKKARİ İL BAŞKANI GÖZALTINDA

Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, terörle mücadele ekipleri gece bazı adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda HDP Hakkari İl Başkanı Evin Konur ile DBP eski İl Başkanı Zübeyde Bor gözaltına alındı. Gözaltına alınan Konur ve Bor'un Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorgusu sürüyor.

BAŞKAN SERBEST BIRAKILDI

Mardin adliyesine Pazar günü çıkarılan 20 kişiden Mardin Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanı Hüseyin Falay, savcılıktan serbest bırakılırken, aralarında Artuklu Belediye Başkanı Emin Irmak ve Artuklu Belediye Başkan Yardımcısı İsmet Birtek, adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

17 KİŞİ TUTUKLANDI

Geriye kalan 17 kişi ise Artuklu Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldırım, DBP Artuklu Eski ilçe başkanı Mehmet Şirin Gültekin, Artuklu BDP Meclis Üyesi Mehmet Ali Amak, Artuklu belediye zabıtası İbrahim Aydın, Nusaybin BDP belediye meclis üyesi Neyaz Yıldız, Artuklu BDP belediye meclis üyesi Fazile Yıldırım, Artuklu Belediyesi DBP meclis üyesi İshak Saruhan, Mayader eski Mardin İl Başkanı Feyat İldeniz, Mardin Büyükşehir Belediye başkan danışmanı Enver Ete, Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler dairesi Şube Müdürü Abdülmelik Selçuk, Mardin Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları Daire Başkanı Yunus Öztürk, Mardin Büyükşehir Belediyesi Kültür Hizmetleri Daire Başkanı Seyfettin Yavuz, Mardin Büyükşehir Belediyesi Kültür Hizmetleri Daire dairesi şube müdürü Mehmet Ali Dal, Mardin Büyükşehir Belediyesi çalışanı şantiye şefi Şehmuz İmdi, Mardin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Baran İlhan, Mardin Büyükşehir Belediyesi genel sekreter yardımcısı Halil Bahadur ve Doğan Angay" nöbetçi mahkemece tutuklanarak Mardin E tipi Kapalı Ceza İnfaz Koruma Müdürlüğüne gönderildi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@