banner476

Af yasası çıkıyor ? İnfaz yasasında hangi suçlar kapsam dışı ?

Uzun süredir meclisin gündeminde olan af yasası korona virüs salgınının yayılmasıyla tekrar gündeme geldi.Peki af yasası çıkıyor mu ? infaz yasası düzenlemesi kimleri kapsıyor ? hangi suçlar kapsam dışına alınacak ? detaylar haberimizde..

Haber 23.03.2020, 10:48
Af yasası çıkıyor ? İnfaz yasasında hangi suçlar kapsam dışı ?

Koronavirüs salgını riski sebebiyle cezaevinde bulunan yaklaşık 300 bin mahkum için infaz yasası için çalışmalar hız kazandı.

İNFAZ (AF) YASASI NE ZAMAN ÇIKIYOR?

Uzun süredir meclisin gündeminde olan infaz yasası iknci yargı paketinin içinde yer alıyor.Konuya ilişkin son açıklamayı AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş yaptı. Muş, "Mecliste önümüzdeki hafta diğer siyasi parti gruplarıyla görüşmeler yapacağız. Onlarla görüştükten sonra teklifimizi nihai hale getirip Meclis Başkanlığına sunacağız. İnfaz düzenlemesiyle alakalı son aşamaya gelmiş bulunmaktayız." şeklinde konuştu.

ERDOĞAN'DAN İNFAZ YASASI HAKKINDA AÇIKLAMA

Alınan bilgilere göre toplantıda Başkan Erdoğan, 18 yıldır bir infaz düzenlemesi kararının alınamadığını anlatarak, “Bir infaz düzenlemesi yapıyoruz. Süreç bizi buraya getirdi” dedi. Koronavirüs dolayısıyla cezaevlerinin boşaltılması tartışmalarının da gündeme geldiği toplantıda Erdoğan, sürecin getirdiği zorunluluklara işaret etti. Erdoğan, “Bu bedeli bir kişinin affıyla da bin kişinin affıyla da ödeyemeyiz. O yüzden geniş tutulmalı. Bu işi bir an önce çözün” talimatını verdi.

TASLAK METİN YAYINLANDI!

17 maddelik taslak metinde infaz düzenlemesi kapsamına alınmayacak suçlar kalem kalem yazıldı. Kapsam dışı tutulan suçlar şöyle sıralandı:

Terör suçları

örgütlü terör suçları,

kasten adam öldürme

cinsel istismar,

kadına ve çocuğa şiddet,

soykırım suçları,

insanlığa karşı işlenen suçlar,

insan üzerinde deney suçu,

organ ve doku ticareti,

reşit olmayana cinsel istismar, çocukların cinsel istismarı suçu,

devlet topraklarının tamamını veya bir kısmını yabancı bir devletin egemenliği altına koymaya veya

devletin bağımsızlığını zayıflatmaya veya birliğini bozmaya veya devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik fiiller, cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir

TCK'nın 76'ncı maddesinde düzenlenen (Kasten öldürme, kasten yaralama, işkence, eziyet veya köleleştirme, kişi hürriyetinden yoksun kılma, bilimsel deneylere tabi kılma, zorla hamile bırakma, zorla fuhşa sevk etme) suçların tamamı her türlü eziyet, işkence,

Atatürk aleyhine işlenen suçlar ve Orman Kanunu'na aykırı suçlar."

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@