banner476

Ağustos'ta Yapılacak Öğretmen Atama Sayısı Açıklanmalıdır

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Ağustos-Eylül döneminde yapacağı öğretmen atama sayısı gerekli merciler tarafından bir an önce açıklanmalıdır.

Haber 17.02.2016, 09:09
Ağustos'ta Yapılacak Öğretmen Atama Sayısı Açıklanmalıdır
 Milli Eğitim Bakanlığı bilindiği üzere Ağustos-Eylül döneminde öğretmen ataması gerçekleştirmektedir. 2015 yılının Eylül ayında yapılan 37 bin öğretmen ataması hariç, son 5-6 yıldır Ağustos-Eylül döneminde 40 bin öğretmen ataması gerçekleştirilmektedir.

 Geçtiğimiz hafta yapılan 30 bin öğretmen ataması sonrasında 2016 KPSS/ÖABT puanı ile 67 bin öğretmen atanmıştır. 2016'da yapılacak olan KPSS/ÖABT'ye 2016 yılında mezun olacaklar ve formasyon alacaklar hariç olmak üzere MEB resmi verilerine göre 359 bin atama bekleyen öğretmen girecektir. Bu sayının yeni mezunlar ve YÖK'ün tahsis ettiği yeni formasyonlarla birlikte 420 bini aşacağına kesin gözüyle bakılıyor.


 Hal böyle iken, 400 binin üzerinde öğretmen işsizken 2016 yılı için yapılacak öğretmen atamaları konusunda olumsuz haberler yapmak, sınav stresi ile cebelleşen öğretmenlerin psikolojilerini bozmak, yalan-yanlış haberlerle yüz binlerce öğretmenin hayalini, binlerce ailenin umudunu yıkmaya çalışmak en hafif ifade ile vicdansızlıktır.

Kaldı ki, başbakan Ahmet Davutoğlu Ağustos ayında en az 20 bin öğretmenin atanacağı müjdesini vermişti. Bilindiği üzere TBMM özellikle her atama dönemi öncesinde atanması öngörülen öğretmen sayısını en az 10 bin artırıyor. Ağustos ayında 30 binin altında bir öğretmen atamasının olması durumunun sözkonusu olmaması gerekiyor.

Buna göre, sınava hazırlanan yüz binlerce öğretmenin içini rahatlatmak ve sınav motivasyonunu düşürmemek için yetkililerden ve özellikle de başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan atama bekleyen öğretmenler 2016 yılı Ağustos-Eylül dönemi için 50 bin ve 2017 yılının Şubat ayında da öğretmen açığının tamamının kapatılması yönünde bir müjde bekliyor.

Atama sayısının belli olması atama bekleyen öğretmenleri rahatlatacak, sınav stresini azaltacak ve motivasyon düşüklüğünün sebebi baltalanacaktır.

Atama bekleyen 400 bin ve aileleriyle yaklaşık 2 milyon kişi başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan atama müjdesi beklemektedir.

2016 yılı Öğretmen atamaları konusunda tüm gelişmeleri en ince ayrıntısına kadar takip edecek ve siz değerli okuyucularımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Öğretmen Atamaları Grubumuza Katılmak Aşağıdaki Görseli TıklayınızMebpersonel.com / Özel Haber
Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (1)
Öğretmen 5 yıl önce
Cumhurbaşkanının dediği gibi 90 bin öğretmen açığı ağustosta 40 bin şubattada 50 bin atama yapılarak tamamlansın.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@