banner476

AK Parti il Başkanı Şenocak'tan İstanbul seçimleri için yeni açıklamalar

AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak İstanbul seçim sonuçlarıyla ilgili yeni açıklamalar yaptı. Hile ve usulsüzlükler tespit ettiklerini yineleyen Şenocak "YSK'ya girişler yapılırken görevlilerin Binali Yıldırım'ın oyunu "sıfır" olarak girdiğini belirtti. İşte Şenocak'ın açıklamalarından öne çıkanlar;

Haber 02.04.2019, 16:32
AK Parti il Başkanı Şenocak'tan İstanbul seçimleri için yeni açıklamalar

"HİLE VE USULSÜZLÜKLER VAR"

Hile ve usulsüzlükler tespit ettik. Sandıklarda fahiş farklar ve hatalar tespit etmiş durumdayız. İtirazlarımızı bugün itibarıyla tüm ilçeler için yapmış bulunmaktayız. İşte size yeni bazı örneklerimizi göstereceğiz.

"SADECE YSK GİRİŞLERİNDE BİLE 2675 OYUN EKSİK GİRİLDİĞİNİ TESPİT ETTİK!"

Gördüğünüz gibi Binali Bey'in aldığı oylar ilçe seçim kurulunda bu verileri giren görevliler kimse bunları sadece 0 olarak girmişler. Şuanda bu şekilde bizim tespit ettiğimiz 2675 oy sıfır olarak görünüyor. Bunu kim yapıyor ve yapmış ise hukuki olarak da bunun takipçisi olacağız. Bu süreçte oy kullanan seçmenlerimizin hakkını hukukunu koruyacağız. Bu sürecin en adil şekilde yönetilmesi gerektiğini belirtiyoruz. Tüm vatandaşlarımızın oy hakkına birlikte sahip çıkmamız gerekiyor.

AK Parti il Başkanı Şenocak'tan İstanbul seçimleri için yeni açıklamalar


"İLÇE SEÇİM KURULLARI DAHA DİKKATLİ OLMALI"

Ben burada tekrar ilçe seçim kurulunu bu süreci yönetme noktasında ilçe ve il kurullarını ve herkesi daha özverili olmaya davet ediyorum.

"CETVEL VE TUTANAK RAKAMLARINI SIFIR OLARAK KAYDEDEMEZSİNİZ"

Tümü demiyoruz ama orada görev sorumluluğunu farklı şekilde yansıtanlar hakkında konuşuyorum. Burada cetvel ve tutanak olarak birbirini tutan sonuçları sıfır olarak kaydedemezsiniz.

GEÇERSİZ OYLAR

Geçersiz oyların sayılması noktasında da yine devam ediyoruz. Daha önce de belirttiğimiz gibi. seçim sonucunu etkileyecek 319 bin 578 geçersiz oy durumu ile karşı karşıyayız.

MUHTAR PUSULASI YOK DİYE GEÇERSİZ SAYAMAZSINIZ

Tek zarf uygulaması bu seçimde ilk kez uygulanmıştır. Örneğin vatandaş belediye için oy kullanmış, muhtar için kullanmamışsa zarfın içinde eksik pusula olduğu için binlerce oy geçersiz sayılmış! Değişiklikten sonra bu şekilde bir geçersizliğin olması söz konusu değil.

Bu durumlar vatandaşımızın hür iradesinin sandığa yansımasına halel getirmiştir.


"MECLİS ÜYELİĞİ SEÇİMLERİNE DİKKAT"

Meclis üyeliğinde rakamlara bakılırsa bu seçimde Cumhur ittifakı 181 meclis üyeliği, Millet ittifakı 130 meclis üyeliği kazanmıştır. Buradan da anlaşılacağı gibi. aşırı fark olmasına rağmen başkanlıktaki mevcut durum şaibe oluşturmaktadır.

"SAYIMLARIN YENİDEN VE DÜZENLİ BİÇİMDE YAPILMASI KAMUOYUNU RAHATLATIR"

Evrensel hukukta ve yaşanılan tecrübede çok fazla oy ve çok az fark söz konusu olan yerlerde oy sayımının yenilenmesi ve daha düzenli gerçekleştirilmesi kamuoyunu rahatlatan bir uygulamadır. Bizim görevimiz vatandaş iradesinin sandığa tam ve eksiksiz yansımasını sağlamaktadır.

"BİZ İTİRAZ HAKKIMIZI KULLANDIK, MİLLETİMİZİN TAKDİRİ BAŞIMIZIN ÜZERİNDEDİR"

Meşru itiraz hakkımızı kullandık. Her zaman belirttiğimiz gibi sandık demokrasinin asli unsurudur. Aziz milletimizin kararı da başımızın üzerindedir.

SABAH

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@