Ateş Kara açıkladı: Daha sıkı tedbirler gelebilir!

banner483

Dün yapılan kabine toplantısında alınan karar gereği Korona virüs tedbirleri kapsamında okullarda ki yüz yüze eğitime 31 Aralık 2020  tarihine kadar verildi. Bu süre boyunca sokağa çıkma kısıtlamaları sebebiyle uzaktan eğitime devam edilecek. Peki bu süreçte öğretmenlere ek ders, nöbet, koordinatörlük, rehberlik ödemeleri yapılacak mı?  EK DERS ÖDEMELERİ 31 Aralık tarihine kadar öğretmenler ders programlarında kendilerine verilen dersleri EBA, Zoom vb gibi platformdan yapacağı için üzerlerinde bulunan ders yükü kadar ek ders ödemesi alabilecektir. Okul idareleri ise online platformda yapılan derslerin denetlenmesinden sorumlu olacaktır. Kısa öğretmenler maaş karşılığını doldurduktan sonra ek ders ödemesi alabileceklerdir., NÖBET ÜCRETİ Bilindiği öğretmenlere haftada bir kere olmak üzere tutukları nöbet günleri için 3 saat ek ders ödemesi yapılıyordu. Fakat uzaktan eğitim sürecinde nöbet fiili olarak tutulmayacağı için öğretmenlere ve müdür yardımcılarına nöbet ücreti ödenmeyecektir. DDH- DERS DIŞI HAZIRLIK Normal zamanlarda öğretmenlere girdikleri her 10 saat derse karşılık 1 saat hazırlık olarak ek ders ücreti ödenmekteydi. Diğer bir deyişle haftada 20 saat derse giren öğretmen 22 saat girmiş gibi değerlendirilip buna göre ek ders ödemesi yapılıyordu. 31 aralık tarihine kadar yapılacak olan uzaktan eğitim sürecinde de geçtiğimiz dönemde olduğu gibi DDH - Ders Dışı Hazırılık ödemeleri yapılacaktır. KOORDİNATÖRLÜK Meslek liselerinde staj yapan öğrencilerin iş yeri denetleme vb gibi iş ve işlemler için meslek öğretmenlerine ek ders ücreti olarak ödenen koordinatörlük ücretlerinin uzaktan eğitim sürecinde ödenip,ödenmeyeceği şu an net olmamakla birlikte Bakanlık geçtiğimiz Mart - Haziran ayı arasında bu ücretleri meslek öğretmenlerine ödemişti. Bu senede aynı uygulanamın devam etmesi muhtemeldir.Cuma gününden itibaren Türkiye'de yeni koronavirüs önlemleri başlıyor. 20 Kasım Cuma saat 20.00'den itibaren geçerli olacak olan İçişleri Bakanlığı'nın genelgesine göre; hafta sonları 10.00-20.00 saatleri dışında sokağa çıkmak yasak olacak. AVM, restoran, kıraathane, kafe gibi işletmelerinin çalışma saatleri de belli oldu.

Haber 18.11.2020, 11:54
Ateş Kara açıkladı: Daha sıkı tedbirler gelebilir!

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, alınan önlemlerin etkisinin en erken 7 ila 10 gün sonra görülmeye başlanacağını belirterek, uyarılarda bulundu.

NTV'de canlı yayında alınan yeni tedbirleri değerlendiren Ateş Kara, şunları söyledi: ''Evimizde de bizim bu soğuk ayları bireysel geçirmeye dikkat etmemiz lazım.

Rakamların büyüyor olması gerçekten tedirginlik yaratıyordu, uzunca bir zamandır var. Bizim rakamlarımızın yükseliyor olması önemli ama kayıplarımız yükseliyor. Kayıpları önleme şansımız maske ve mesafeye dikkat edersek olabilir. Bir kayıplarımızın yükselmesi, ikincisi bu salgın döneminde de sağlık hizmetlerinin verilebilirliğinin devam etmesi. Belli bir noktadan sonra hastanelerin yatakları dolmaya başladıkça, gelen hastaların sayısı hızla artarken istediğiniz şekilde hizmet vermeniz mümkün olmuyor. Bizim hep birlikte bu dönemde bu sayıyı kayıplarımız için, ya da sağlık personeli için değil geleceğimiz olan çocuklar için de. Sayılar o kadar yükseldi ki çocukların okula gidişine de engel olmaya başlıyor.

Rakamsal değerleri söyleyebilme şansım yok. Ankara örneğinden gidecek olursak yaz ayları bizi açımızdan avantajdı. Açık havadaydık, virüsün bulaşma şansı azdı. Kış aylarında ısı düştüğünde bu süre bir kaç dakikaya düşüyor. Yaz aylarında Ankara'daki vakaların büyük bir kısmının düğün mevsimi ile ilişkili olduğunu gördük. Ankara'da insanlar sokakta maskeye dikkat ediyordu ama biraraya geldiklerinde lokanta, kafelerde oturma süreleri uzamıştı. Temaslıları incelediğimizde buraların odak olduğunu gördük. Avrupa'ya baktığımızda birinci odak lokanta ve kafeler. Masalar arasındaki mesafeyi bir metre üzerine çıkartamıyorsak, çapraz oturamıyorsak, genel olarak geçirdiğimiz süreyi bir saatin altına indiremediğimizde lokanta ve kafelerin saatleri de kısıtlandı.

NTV

banner482
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@