banner476

Bank Asya geri alınacak dersaneler tekrar açılacaktı

FETÖ'nün 15 Temmuz sonrası planını deşifre eden güvenlik güçleri örgütün, başarılı olması durumunda ilk iş olarak Bank Asya'yı sahiplerine geri vereceği ve dersaneleri tekrar açacagı bilgisine ulaştı. Çete El konulan Zaman ve Bugün gazetelerinde de kontrolü yeniden ele alacaktı

Haber 06.07.2017, 08:35
Bank Asya geri alınacak dersaneler tekrar açılacaktı

EROL METİN

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 250 cana mal olan hain kalkışması 15 Temmuz'un yıl dönümü yaklaşırken, darbecilerin ihanet sonrasına ilişkin bir eylem planı hazırladığı ortaya çıktı. Güvenlik birimlerinin ele geçirdiği bir belgede, darbenin başarılı olması halinde darbeci taşeron örgütün yapacaklarının sıralandığı belirlendi. Buna göre asker kıyafeti giymiş teröristler, ülke yönetimine hakim olunduğu anda ilk iş olarak TMSF'nin 29 Mayıs 2015 tarihinde tamamına el koyduğu Bank Asya'yı resmi sahiplerine devredecekti. Akabinde FETÖ'ye finansal destek sağladıkları gerekçesiyle kayyum atanan şirketler sahiplerine geri verilecekti. Kapanma süreci hükümete yönelik 17-25 Aralık operasyonunun sebebi olarak gösterilen dersaneler yeniden açılacaktı. Din istismarcısı örgüte eleman kazandıran dersanecilik sistemi, askeri cunta döneminde altın çağını yaşayacaktı. Başta Zaman ve Bugün gazetesi olmak üzere devletin el koyduğu örgün yayın organları eski hallerine döndürülecek, tekrar örgüt adına yayınlara başlayacaktı.

15 Temmuz darbe girişiminin başarıya ulaşmasının hemen ardından yeniden devralınması planlanan Bank Asya'nın FETÖ için ne kadar önemli olduğu, örgüt lideri Fetullah Gülen'in verdiği talimatla anlaşılmıştı. Gülen, mali açıdan zor duruma düşen Bank Asya için yönlendirdiği militanlarına "Paranızı Bank Asya'ya yatırın" çağrısında bulunmuştu. Örgüt liderinin bu talimatı sonrası iş adamından esnafına, öğretmeninden akademisyenine, hukukçusundan doktoruna, bürokratından mühendisine kadar çok sayıda kişi Bank Asya'ya para aktarmıştı. Adli ve idari soruşturmalarda, Gülen'in talimatı doğrultusunda Bank Asya'yı kurtarma operasyonuna katılıp para yatıranlar FETÖ şüphelisi sayılıyor.

Kaynak: Karar Gazetesi

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@