banner476

Bugün karantinaya alınan bazı yerleşim yerleri

6 ilimizin bazı bölgelerinde karantina başlatıldı

Haber 24.06.2020, 15:35
Bugün karantinaya alınan bazı yerleşim yerleri

KARABÜK

Korona virüs görülen apartman karantinaya alındı

Karabük'te, aynı ailenin yaşadığı apartmanda korona virüs (Covid-19) çıkması üzerine apartman karantinaya alındı.

Kartaltepe Mahallesi Konut Sokak'ta bulunan bir apartmanda yaşayanların yaklaşık 10'unda Covid-19 tespit edildi.


Korona virüs tespit edilen vatandaşlar Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılırken, apartman ise İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından karantinaya alındı. Apartman önünde polis ekipleri görevlendirilirken, ailenin ihtiyaçları Karabük Valiliği tarafından karşılanıyor.

Testi pozitif çıkanlardan 4 kişinin tedavileri hastanede sürerken, diğerlerinin tedavileri ise evlerinde devam ediyor.

BAYBURT

Bayburt'ta bir köy karantinaya alındı

Bayburt'ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında bir köy karantinaya alındı.


İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı doğrultusunda, merkeze bağlı Yedigözeler köyü, Kovid-19 nedeniyle ikinci bir karara kadar karantinada kalacak.

Giriş çıkışlara izin verilmeyecek köyde, güvenlik ve sağlık ekipleri önlem alacak.

ERZURUM

Erzurum'un Aşkale ilçesinde 1 kişide korona virüs tespit edilmesinin ardından bir mahalle karantinaya alındı.

Alınan bilgiye göre, B.Ü. isimli vatandaş önceki gün rahatsızlıkları nedeniyle İlçe Devlet Hastanesine giderek muayene oldu. Yapılan muayenede B.Ü.'nün korona testleri pozitif çıktı. Bunun üzerine Belediye Başkanı Ahmet Yaptırmış'ın da yer aldığı İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, Kaymakam Mehmet Aksu başkanlığında toplandı. Kurul kararıyla bir mahalle karantinaya alınırken, yapılan kontroller sonucunda B.Ü. ile temasta bulunduğu tespit edilen 26 kişi evlerinde karantina altına alındı. Filyasyon çalışmaları sonucu tespit edilen kişilere sağlık ekipleri tarafından gerekli bilgilendirmeler yapıldı.

İlçe Kaymakamı Mehmet Aksu'nun talimatı ile sayısı ikiye çıkartılan filyasyon ekiplerinin ilçe genelinde çalışmaları devam ediyor.

KIRIKKALE

Kırıkkale'de 22 kişinin yaşadığı 2 müstakil ev yeni tip koronavirüs (Kovd-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

Alınan bilgiye göre, Yuva ve Selim Özer mahallelerinde yaşayan 11 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı.

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca, bu kişilerin birlikte yaşadığı 2'şer katlı 2 müstakil evdeki 22 vatandaşa, ikinci bir değerlendirmeye kadar karantina tedbiri uygulanmasına karar verildi.

Kararın ardından evlerin önü polis ekiplerince bariyerlerle kapatıldı.

Vatandaşların karantina boyunca sağlık personeli tarafından telefon veya ev ziyaretleriyle sağlık kontrollerinin yapılması ve ihtiyaçlarının Vefa Sosyal Destek Grubu ekiplerince karşılanması kararlaştırıldı.

Testi pozitif çıkan 11 kişi ise hastanede tedavi altına alındı.

ZONGULDAK

Öte yandan Zonguldak'ta, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 3 ev karantinaya alındı.

Alınan bilgiye göre, Merkez ilçeye bağlı Beycuma beldesi Karapınar köyüne İstanbul'dan gelen G.Y, bir süre sonra rahatsızlanması üzerine hastaneye başvurdu.

Yapılan muayenede Kovid-19 testlerinin pozitif çıkmasının ardından G.Y. ile annesi gözlem altına alındı.

Köyde yaşayan iki kişinin Kovid-19 testinin pozitif çıkması üzerine bunların temasta oldukları belirlenen 3 hanenin, İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca karantina altına alınmasına kararı verildi.

Bölgede önlem alan ekiplerce, evlerin bulunduğu sokağa giriş ve çıkışlar denetimli hale getirildi. İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri de filyasyon çalışması başlattı.

BİTLİS

Bitlis'te iki apartman, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

Valilikten yapılan açıklamada, İl Hıfzıssıhha Kurulunca, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun ilgili maddeleri uyarınca iki apartmanın geçici süreyle karantinaya alınmasına karar verildiği belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"İl merkezinde Hersan Mahallesi Fatih Sultan Caddesi ile merkeze bağlı Yolalan beldesinin Düz Mahallesi'nde iki apartmanın karantinaya alınmasına, mezkur adreslerde ikamet eden vatandaşların apartmanlarından giriş ve çıkışlarının yasaklanmasına, gerekli tedbirlerin ilgili belediye ve kolluk kuvvetlerince yerine getirilmesine, apartmanlarda görev devamlılığı zorunlu kolluk kuvvetleri ile sağlık kuruluşlarında görev yapan personelin kısıtlama ve karantina kararlarından muaf sayılmalarına karar verilmiştir. Karara uymayanlar hakkında ilgi

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@