banner476

Çevre ve Şehircilik Bakanı Duyurdu : Ödenekler Gönderildi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Adana'daki sel felaketiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum, "Bugün itibariyle mağdur olan vatandaşlarımıza belli miktarda ön ödenek gönderilecek" dedi.

Haber 26.12.2019, 12:50
Çevre ve Şehircilik Bakanı Duyurdu : Ödenekler Gönderildi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Adana'daki  sağanağa ilişkin, "İlk hasar tespit çalışmalarında 1 yıkık, 2 ağır hasarlı, 9  hafif hasarlı bina tespiti yaptık." dedi. 

Kurum, kentte sağanak nedeniyle zarar gören bazı mahalleleri ziyaret  edip incelemede bulunduktan sonra Yüreğir Kültür Merkezi'nde gazetecilere  açıklamada bulundu.

Geçmiş olsun dileklerini ileten Kurum, iklim değişikliğinin  etkilerinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de hissedilir hale geldiğini ifade  etti.

Bakan Kurum, Adana'nın aralık ayı yıllık ortalama yağışının 121  kilogram seviyelerinde olduğunu aktararak, "İki gün önce başlayan yağışlarda  bunun bölgesel olarak 250-300 kilogramlara çıktığını gördük, tespit ettik." diye  konuştu.

Bu yağışların şehre zararlar verdiğini, hem çiftçinin hem vatandaşın  hayatını olumsuz yönde etkileyecek olaylar meydana geldiğini vurgulayan Kurum,  şöyle konuştu:

 "Olay yaşanır yaşanmaz Valilik bünyesinde kriz merkezi oluşturduk.  Kriz merkeziyle, ilgili bakanlıklarımızın tüm birimleriyle, belediyelerimizin tüm  birimleriyle bu kriz merkezinde vatandaşlarımızın yarasını sarmak için hızlı  şekilde seferber olarak vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gidermeye çalıştık. Bu  süreçte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler, Tarım ve Orman, Çevre ve Şehirilik,  İçişleri, Sağlık bakanlıklarımız ve belediyelerimiz, tüm bitimlerimiz Valiliğimiz  bünyesinde seferber oldular ve Adanalı vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gidermek  için bu çalışmaları hızlı şekilde yürüttüler. İlk hasar tespit çalışmalarında 1  yıkık, 2 ağır hasarlı, 9 hafif hasarlı bina tespiti yaptık. Seyhan, Kozan,  Çukurova, Feke, Ceyhan, İmamoğlu, Yumurtalık, Sarıçam, Yüreğir ve Karataş olmak  üzere bu ilçelerimizde 123 bin 151 dekar alanda inceleme yaptık. Fiilen sahada  hala sular mevcut. Suların çekilmesiyle çiftçilerimizin zarar ziyan tespitleri  net bir şekilde yapılacaktır."

 "Mağdur olan vatandaşlarımıza ön ödenek gönderilecek"

Bakan Kurum, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tüm  Adana'ya geçmiş olsun dilekleri ilettiğini dile getirdi.

Olay yaşanır yaşanmaz tüm bakanlıkların seferber olduğunun altını  çizen Kurum, "Vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için bugün itibarıyla mağdur  olan vatandaşlarımıza belli bir miktarda ön ödenek gönderilecek. Akabinde de  etaplar halinde hasar tespit durumlarına göre vatandaşlarımızın yaraları hızlı  bir şekilde sarılacak." ifadesini kullandı.

Kurum, bazı ilçelerde diğer ilgililerle inceleme yaptıklarını  anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir taraftan hem şehirle ilgili alt yapı eksiklerinin giderilmesi  gerekiyor. Diğer taraftan da kentsel dönüşümle ilgili süreci de hızlı şekilde  başlatmamız gerekiyor. Buna ilişkin aldığımız kararlarla da Yüreğir ilçemizde 19  Mayıs, PTT Evleri, Sinanpaşa, Şehit Erkut Akbay mahallelerinde toplamda 2 bin  kentsel dönüşüm konutu üreteceğiz."

"4 merkez ilçemizin yağmur suyu problemini halletmemiz gerekiyor"

Bakan Kurum, Adanalıların yaşam şartlarını yükseltecek, vatandaşların  ihtiyaçlarını giderecek birçok projeye imza attıklarını ifade ederek, "Adana'nın  sorunu neyse onu çözmek adına ilgili bakanlıklar olarak üzerimize düşeni yapmaya  gayret gösteriyoruz." dedi.

Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleriyle  11 ayrı yatırım için  650 milyon bedelli yatırımların kentte sürdüğünü belirten Kurum, "Adana merkezde,  4 merkez ilçemizin yağmur suyu problemini halletmemiz gerekiyor." ifadesini  kullandı.

Murat Kurum, 70 milyonluk yatırımla 4 merkez ilçedeki yağmur suyu  probleminin çözüleceği bilgisini vererek, şunları kaydetti:

"Selden çok etkilenen ilçelerimize hibe desteği sağlayacağız.  Vatandaşlarımızın yaralarının bir önce sarılması için. Bu hafta içinde hibe  miktarlarımız belediyelerimizin hesaplarına yatacak ve vatandaşımıza hizmet  olarak da bugünden itibaren bu hizmetleri sunacağız. Diğer taraftan yapılması  gereken acil öncelikli işler neyse de bakanlığımızın ilgili genel  müdürlükleriyle, selden zarar gören vatandaşlarımızın yarasını bir an önce sarmak  için çalışmalarımızı ivedilikle başlatacağız."

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@