banner476

Çİn'de korona virüs ikinci dalgası mı geliyor ?

Çin'in başkenti Pekin'de yeni tip koronavirüs vakaları nedeniyle kapatılan Şinfadi pazarının çevresinde vakaları artmasıy sebebiyle Çin harekete geçti ve ikinci dalganın gelmemesi için pazar çevresinde yaşayan 80 bin kişiye korona virüs testi yapma kararı aldı.

Haber 15.06.2020, 09:29
Çİn'de korona virüs ikinci dalgası mı geliyor ?

Çin’in başkenti Pekin’deki bir toptancı pazarından kaynaklandığı düşünülen yeni koronavirüs vakalarının sayısı 79’a yükselirken, ülke genelindeki “ikinci dalga” endişesi artıyor.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, Çin anakarasında dün 49 yeni vaka tespit edilirken, bunlardan 39’unun yerel kaynaklı, 10’unun ise yurt dışı kaynaklı olduğunu açıkladı. Yerel kaynaklı 39 vakanın 36’sının başkent Pekin’de, 3’ünün ise Hebei eyaletinde görüldüğü, vakaların tamamının Pekin’deki Şinfadi pazarıyla bağlantılı olduğu bildirildi.

YAKLAŞIK 80 BİN KİŞİYE TEST

Yeni vakaların görülmesinin ardından, Pekin’de Covid-19 testi yapılması için 98 kuruluş ve hastanenin belirlendiği, günlük azami test kapasitesinin ise 90 bin olduğu ifade edildi. Test edilmeyi bekleyen Çinliler, Şinfadi pazarının bulunduğu semtteki hastanelerde uzun kuyruklar oluşturdu. Pekin Belediyesi’ne bağlı basın ofisi, dün Şinfadi pazarıyla ilişkili 76 bin 499 kişinin test edildiğini duyurdu.

Başbakan Yardımcısı Sun Chunlan, Pekin’de salgının yayılma riskinin çok yüksek olduğunu vurgulayarak, yetkililerden katı tedbirler almalarını istedi.

Bunun yanı sıra, Pekin kaynaklı ikinci dalga endişesi üç hükümet yetkilisini koltuğundan etti. Fengtai semti yönetici yardımcısı Zhou Yuqing, Huaxiang mahallesi parti sekreteri Wang Hua ve Şinfadi pazarının genel müdürü Zhang Yuelin salgını önleyemedikleri gerekçesiyle görevlerinden alındı.

Öte yandan önceki günlerde pazarda saptanan vakalarla temas eden 394 kişiden 111'i farklı yerlerde, geri kalanı ise evlerinde tecrit altına alındı. Bu kişilerin otellerde tecrit altına alınması için 11 farklı otelde bin oda hazır hale getirildi. 

Pekin Sağlık Komisyonunun verilerine göre kentteki 98 Kovid-19 test merkezinin günlük 90 binden fazla kişiye test yapabilme kapasitesi bulunuyor. Ciddi önlemlerin alındığı kentte ikinci bir salgın dalgası oluşma ihtimalinden endişe ediliyor. 

Vakaların saptanması üzerine pazar civarındaki 11 yerleşim alanında sokağa çıkma kısıtlaması, spor alanlarında faaliyetlerin askıya alınması ve 9 okulda eğitime ara verilmesi gibi çeşitli tedbirler alındığı açıklanmıştı. 

Çin'de Kovid-19 salgınında son 2 ayın en yüksek vaka artışının bugün kaydedildiği bildirilmişti. 

Salgının ortaya çıktığı Çin'de Kovid-19 vaka sayısı 83 bin 132'ye yükseldi, 4 bin 634 kişi virüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

PAZARA YAKIN YERLERDE SIKI ÖNLEMLER ALINDI 

Pazarın yakınlarındaki spor alanlarında faaliyetler askıya alındı. Özellikle et ürünlerine yönelik teftişler başladı.

Pazar yakınlarında 11 yerleşkede sokağa çıkma yasağı uygulaması başladı. 30 Mayıs'tan sonra pazarla temas kuran ve pazarın yakınlarında yaşayan 10 bini aşkın kent sakinine Kovid-19 testi yapılacak. 

Ayrıca farklı seviyelerde 9 okulda eğitime ara verildi. Şehrin Haydian bölgesinde ise "savaş hali acil durumu"na geçildi. 

Pekin Sağlık Komisyonunun verilerine göre kentteki 98 Kovid-19 test merkezinin günlük 90 binden fazla kişiye test yapabilme kapasitesi bulunuyor. Ciddi önlemlerin alındığı kentte ikinci bir salgın dalgası oluşma ihtimalinden endişe ediliyor. Nükleik asit testi ağız ve burundan örneklerle yapılırken antikor testi kan üzerinden yapılıyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@