banner476

Dershane Kapatma Kararı Hakkında Darbe Komisyonundan Önemli Rapor

TBMM FETÖ'nün Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu raporunda dershane kapatma kararından geri dönüşün mümkün olmadığından dolayı örgütün iktidarı devirmeye yönelik saldırı operasyonları için hazırlıklara başladığı belirtildi.

Haber 29.05.2017, 14:20
Dershane Kapatma Kararı Hakkında Darbe Komisyonundan Önemli Rapor

TBMM FETÖ'nün Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu raporunda FETÖ hakkında önemli bilgiler verildi. Darbe Girişimi Araştırma Raporuna göre örgütün 17-25 Aralık yargı darbesi teşebbüsüne kadar mücadelesini gün yüzüne çıkarmadığı, ancak dershanelerin kapatılması konusunda geri dönüşün mümkün olmadığını anladığında, iktidarı devirmeye yönelik saldırı operasyonları için hazırlıklara başladığı belirtildi.

TBMM FETÖ'nün Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu raporunda şu ifadelere yer verildi;

İKTİDARI DEVİRMEYE YÖNELİK OPERASYON

"7 Şubat 2012 tarihli MİT Müsteşarının ifadeye çağrılması hadisesi örgüt bakımından açık niyet ifşası sayılmazsa, örgüt 17-25 Aralık yargı darbesi teşebbüsüne kadar bu mücadelesini gün yüzüne çıkarmamıştır. Bunun sebebinin iktidarı devirmeye yönelik saldırı operasyonları öncesindeki hazırlık süreci olduğu değerlendirilmektedir. Zira örgüt dershanelerin kapatılmasının kesin olarak kararlaştırıldığını ve Başbakan’ın o dönemdeki açıklamalarıyla bu konuda geri dönüşün de mümkün olmadığını anlayana kadar çeşitli yollarla hükümeti yer yer ikaz etmeyi ve hatta medyası yoluyla aba altından sopa göstermeyi yeğlemiş, dershanelerin kapatılması konusunda geri dönüşün mümkün olmadığını anladığında ise iktidarı devirmeye yönelik saldırı operasyonları için hazırlıklara başlamıştır.

Bu dönemde, örgütünün 17-25 Aralık yargı darbesi teşebbüsü sürecinde başarısız olup, deşifre olmuş ve suçüstü yakalanmış halde adalet karşısına çıkarılmaya başlaması, Fetullah Gülen’i dış güçleri açıkça yardıma çağırır hale getirmiştir. Gülen'in dış güçlere yönelik açıklamaları ve örtülü çağrılarıyla 19 Ocak 2014 tarihinde MİT tırlarının durdurulması olayı birlikte değerlendirilmelidir. Gülen Türkiye’yi uluslararası kamuoyu nezdinde terör destekçisi ülke olarak gösterme çabalarının karşılığında korunduklarını ifade etmektedir."

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@