Devlet güvencesi geliyor! 250 bini aştı, faizsiz ev

banner483

Katılımcı sayısının 250 bini aştığı faizsiz konut sistemi yasal düzenleme ile güvence altına alınacak. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “Sektörü disipline etmek adına çalışma yapılıyor” dedi.

Haber 19.11.2020, 09:20
Devlet güvencesi geliyor! 250 bini aştı, faizsiz ev

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, faizsiz konut edindirme sistemine ilişkin yasa hazırlıklarının bitme aşamasına geldiğini açıkladı.
Plan ve Bütçe Komisyonu'nda milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Elvan, "Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) başkanımızdan süratle bir çalışma yapılıp bakanlığımızla paylaşılmasını istedik. Sektörü disipline etme adına bir çalışma yapılıyor. Teknik düzeyde bitirme aşamasına gelindi. Eğer böyle bir kanun teklifi verilmesi hususu benimsenirse, biz adım atmak arzusundayız" dedi. Yasal düzenlemeyle birlikte hem katılımcılar hem de sistem güvence altına alınacak.

250 BİN KATILIMCI VAR 
Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre faiz hassasiyeti bulunan ya da banka kredisindeki ek faiz maliyetini yüklenmek istemeyenlerin ilgi gösterdiği bu sistemin toplam konut satışlarından aldığı pay yüzde 15'e ulaşırken, yasal güvenceyle bu payın ikiye katlanması öngörülüyor. Sektörde faaliyet gösteren şirket sayısı 40'a yaklaşırken, katılımcı sayısının da 250 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

Ekonomi ile hukuk arasındaki ilişkiye büyük önem verdiklerinin altını çizen Elvan, "Ortak akılla gerekli düzenlemeleri yapacağız. İstişareye sonuna kadar açık olacağız. Kapılarımız 24 saat tamamen açık olacak" dedi.

banner482
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@