banner476

İşten Çıkarma Yasağı Yeniden Uzatıldı Karar Resmi Gazetede

Resmi Gazete 'nin bugünkü sayısında önemli bir karar yayımlandı. Yayımlanan kararda işten çıkarma yasağının 2 ay daha uzatıldığına yer verildi.

Haber 04.09.2020, 10:46
İşten Çıkarma Yasağı Yeniden Uzatıldı Karar Resmi Gazetede

İşten çıkarma yasağı uzatıldı.

Resmi Gazete nin bugünkü sayısında önemlşi bir karar yayımlandı. Yayımlanan kararda , pandemi sürecinde alınan işten çıkarma yasağının 2 ay daha uzatıldığına yer verildi.

Bugünkü Resmi Gazete sayısında yayımlanan ve yürülüğe giren karar ile işten çıkarma yasağı 17 Eylül den sonra 2 ay daha uzatıldı. 

İşverenler Kasım ayının üçüncü haftasına kadar işçilerini işten çıkaramayacak.

İş Kanununa 16 Nisan 2020 tarihinde eklenen geçici madde ile iş veya hizmet sözleşmelerinin, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller, iş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, iş yerinin faaliyetinin sona ermesi, işin sona ermesi halleri dışında, 3 ay süreyle işveren tarafından feshedilemesi yasaklandı.

İşverene, çalışanı 3 aylığına ücretsiz izne ayırma imkanı veren geçici maddede, Cumhurbaşkanına da bu süreleri, 30 Haziran 2021e kadar her defasında en az üçer aylık sürelerle uzatma yetkisi verildi. Bu madde uyarınca, 17 Nisanda uygulanmaya başlayan işten çıkarma yasağı, 17 Ağustostan itibaren geçerli olmak üzere 1 aylığına uzatılmıştı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@