Karabiber, Vücuda Güç Veriyor

Sık kullanılan baharatlar arasında olan karabiber, oldukça faydalı özelliği ile dikkat çekiyor.

Haber 05.05.2020, 23:23
Karabiber, Vücuda Güç Veriyor

 Karabiber, küçük tanecikler halinde olan, rengi koyu gri ve siyaha çalan, genellikle öğütülerek kullanılan ve Türk mutfağında kendine sıkça yer bulan baharatlar arasında yer almaktadır.

 Yakın geçmişimize kadar yaygın olarak öğütülmüş ve toz şeklinde kullanılan karabiber, küçük toplar halinde özel şişelerde satılmakta, insanlar kullanacakları zaman diledikleri kadar öğüterek yemeklerinde kullanabilmektedir.

 Karabiberin özellikleri ve insan vücudu için faydaları da saymakla bitmiyor. Bu baharat, öncelikle vücuda güç ve kuvvet veriyor, antibakteriyel özellik taşıyan bu baharat enfeksiyonun iyileşmesi ve herhangi bir hayvan ısırığına karşı tedavi edici özelliği ile dikkat çekiyor.

 Kalp krizi riskini en aza indiren karabiber, felçten sorumlu olan çeşitli maddelerin azaltılmasına yardımcı olduğundan felç riskini de ciddi oranda azaltıyor.

 Doğal antibiyotik olan karabiber, sindirim sistemi, soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi geliyor. Özellikle kış aylarında yapılan nane limon çaylarının içerisine bal ile birlikte karabiber de ekleniyor.

 Karabiberin diğer faydaları ise şöyle sıralanıyor: cilt sağlığına faydalıdır, kanseri önlemeye yardımcı olur, diş ve diş eti sağlığı için oldukça önemlidir.

 Karabiberin kilogram fiyatı ise 250 ila 600 TL arasında değişiyor. Paketlenmiş olarak değil de baharatçılardan taze alınıp tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@