banner476

Koronavirüs tedavisinde dışa bağımlılığı bitirecek ilacın üretimi 'resmen' başladı

Cumnurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz ay açıkladığı koronavirüs ilacının sentezlendiği laboratuvarlar ve üretim tesisleri, ilk kez görüntülendi. Favipiravir, herhangi bir ikinci salgın durumunda, dışa bağımlı olmadan Gebze'de üretilebilecek.

Haber 14.07.2020, 10:27
Koronavirüs tedavisinde dışa bağımlılığı bitirecek ilacın üretimi 'resmen' başladı

İlk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı, daha sonra Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın detaylarını paylaştığı yerli  koronavirüs (Covid-19)  ilacının sentezlendiği ve üretildiği tesisler, kapılarını ilk kez açtı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, TÜBİTAK, İstanbul Medipol Üniversitesi ve Atabay İlaç işbirliğiyle, Covid-19-19 tedavisinde kullanılan ve etkin sonuçlar veren 'Favipiravir' isimli ilacın yerli sentezi, Doç. Dr. Mustafa Güzel ve Zeynep Atabay Taşkent'in koordinasyonunda 32 kişilik ekip tarafından başarıldı. 10 Temmuz'da Sağlık Bakanlığı'ndan ruhsatını da alan ilacın artık tüm üretim aşamaları ülkemizde gerçekleştirilecek, böylece hiçbir şekilde dışa bağımlılığımız olmayacak.

İlaç molekülünün sentezlendiği laboratuvardan, endüstriyel üretim bantlarına kadar tüm detayları anlatan Atabay Kimya ve Medipol Üniversitesi ekibi, salgının başlarında Çin'den ithal etmek zorunda kaldığımız Covid-19 ilacı 'Favipiravin'in 10 bin kutuluk ilk parti üretiminin de hastanelere dağıtılmak üzere Sağlık Bakanlığı'na bağışlanacağını vurguladı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@