Milli Eğitim Müdürlüğünde İŞKUR TYP Elemanı Alımında Usulsüzlük İddiası

banner483

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal Dinar, ve Bolvadin ilçelerinde İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü aracılığı ile Toplum Yararına Programları (TYP) kapsamında kura çekiminde yaşanan usulsüzlük iddialarını meclis gündemine taşıdı.

Haber 01.10.2020, 09:29
Milli Eğitim Müdürlüğünde İŞKUR TYP Elemanı Alımında Usulsüzlük İddiası

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçukun cevaplaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına iki ayrı soru önergesi verdi.
“Aynı gün içinde 2 kez kura çekimi yapılmış “
Milletvekili Köksal, önergesinde 23 Eylül 2020 tarihinde Afyonkarahisar’a bağlı Dinar İlçesinde Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesinde çalıştırılmak üzere Toplum Yararına Programları (TYP) işçi alımı kurasının noter huzurunda çekildiğini kaydederek, "Ancak aynı gün içinde 2inci kez Dinar İlçe Milli Eğitim Müdürünün talebiyle kura yapılmış ve ilk kurada çıkan isimler haklarını kaybetmiş. İkinci kurada çıkanlar hak kazanmıştır. Dinar İlçe Millî Eğitim Müdürü tarafından aynı gün içinde 2inci kez TYP işçi alımı kurası yaptırılmasının nedeni nedir?" dedi.

“Vatandaşların mağduriyeti giderilecek mi “?

Önergesinde İlçe Milli Eğitim Müdürünün talebiyle 2inci kez kura yaptırılmasının sebebini soran Köksal, "İlk kurada isimleri çıkan ancak 2inci kura ile haklarını kaybeden mağdur olan vatandaşlarımızın mağduriyeti giderilecek midir? Millî Eğitim Müdürü tarafından 2inci kez kura yaptırılmasının sebebi ilk kurada AKP İlçe Başkanlığının istediği isimlerin çıkmamış olması mıdır? Bu konuda bir inceleme yapılacak mıdır?" ifadelerini kullandı.
“Bolvadinde ilçe milli eğitim müdürü notere eksik liste mi teslim etti?”
Bakan Selçuk’un cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği diğer soru önergesinde de Bolvadin İlçesindeki TYP işçi alımı kurasında da şaibe yaşandığı iddialarının ayyuka çıktığını kaydeden Köksal, "23 Eylül 2020 tarihinde Afyonkarahisar ili Bolvadin İlçesinde Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalıştırılmak üzere TYP işçi alımı kurası Bolvadin İlçe Milli Eğitim Müdürü tarafından noter huzurunda yaptırılmıştır. Ancak Bolvadin İlçe Millî Eğitim Müdürünün kuraya soktuğu listenin eksik olduğu 450 kişi müracaat ettiği halde 240 kişilik listenin kuraya sokulduğu iddiaları ortadadır. Bu konuda Bakanlığınızca bir inceleme yapılacak mıdır? Bolvadin de çekilen TYP kurasında Bolvadin İlçe Millî Eğitim Müdürü tarafından notere teslim edilen listenin eksik olmakla birlikte listede AKP’li olanların yoğun olduğu ve bu sayede kurada da isimlerinin çıkma olasılığının yüksek olduğu iddiaları doğru mudur? Bu konuda Bakanlığınızca herhangi bir araştırma inceleme yapılacak mıdır?" şeklinde konuştu.

AfyonTürkeli 

banner482
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@