banner476

Tartışmalı sınav iptal edildi, hocalara soruşturma açıldı

Marmara Üniversitesi, sinema bölümü yüksek lisans programında bazı adaylara torpil yapıldığının ortaya çıkmasının üzerine sınavları iptal etti. "Adaleti katlettiler" başlığıyla duyurduğumuz haberimiz üzerine üniversite, "akademik rezalet"e imza atan jürideki hocalar hakkında soruşturma başlattı

Haber 11.07.2017, 08:55
Tartışmalı sınav iptal edildi, hocalara soruşturma açıldı

Karar üniversitenin sosyal medya hesabından duyuruldu. Açıklamada, "Üniversitemiz Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo, Televizyon ve Sinema Anabilim Dalı, Sinema Tezli Yüksek Lisans programı mesleki bilgi değerlendirme ve mülakat sınavları rektörlük kararı ile iptal edilmiştir. Söz konusu sınavlar, rektörlüğümüz tarafından oluşturulacak sınav jürisince yeniden yapılacaktır. Sınav tarihi ve yeri başvuran adaylara duyurulacaktır. Rektörlüğümüz tarafından iptal edilen linas üstü sınavlarda görev alan jüri üyeleri hakkında 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu çerçevesinde soruşturma başlatılmıştır" denildi.

Başkanlığını Prof. Dr. Şükran Esen'in yaptığı jüri, başarılı öğrencileri, mülakat sınavında sıfır puan vererek saf dışı bırakmıştı. İddiaya göre jürinin önceden belirlediği isimler mülakatta 100 puan verilerek programa kabul edilmişti. Kendisine haksızlık yapıldığını söyleyen adaylar da sosyal medyada isyan ederek, Marmara Üniversitesi Rektörü M. Emin Arat'tan sınavın iptalini istemişti.

İHANET EDENLERE SAHİP ÇIKMIŞTI

Haksızlığa imza atan jürinin başında yer alan İletişim Fakültesi Radyo TV Sinema Bölümü Başkanı Prof. Dr. Şükran Esen "ihanet bildirisi"ne imza attığı için ihraç edilen üç araştırma görevlisine de sahip çıkmış ve okul önünde "İhraç edilenlerin bilimsel çalışma dışında bir şey yapmadığını biliyoruz. Onların bilimin gerektirdiği eleştirel bakışı yansıtarak her şeyi sorguladığını biliyoruz. Bilimin gerektirdiği şey üniversitelerin gerektirdiği şeylerdir. Bu yanlışın düzeltileceğine inanıyoruz. Yanlışlıklar komedyası oynanıyor. Komedyadan trajediye döndü" açıklamasında bulunmuştu. Esen hakkında o dönem işlem yapılmamıştı.

Uluslararası ilişkiler bölümünde de benzer iddialar sebebiyle doktora sınavları iptal edilmişti.

TÜRKİYE

Yorumlar (2)
Hak 3 yıl önce
Bu memleketteki bütün mülakatlar aynen böyle yapılmaktadır. Alayını iptal etmek gerekir.
msfr 3 yıl önce
marmara üni.iletişim fak.doktora reklamcılık ve halkla ilişkiler doktora yazılı sınavına giren öğrenciler olarak sınav çıkışında telefondan kopya çeken öğrenciler olduğunu söylediler.gözetmen iki hocanında görüp adayları tanıdığından göz yumduğunu...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@