banner476

Ticaret Bakanlığı o ürünlerin ihracına izin verdi

Ticaret Bakanlığı ihracı kayda bağlı ürünlere ilişkin tebliğ yayımladı. Koronavirüs salgını nedeniyle ihtiyaç duyulabilecek olan etil alkol, kolonya, dezenfektan, hidrojen peroksit, meltblown kumaşının (maske kumaşı) ihracı izne tabi oldu.

Haber 18.03.2020, 09:43
Ticaret Bakanlığı o ürünlerin ihracına izin verdi

Ticaret Bakanlığının İhracı Kayda Bağlı Mallara İlişkin Tebliğ'de  Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ'i Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe  girdi.  Tebliğle ihracı kayda bağlı mallar listesine etil alkol, kolonya,  dezenfektan, hidrojen peroksit ve meltblown kumaş eklendi.  Tebliğe eklenen geçici hükümle de söz konusu mallara ilişkin gümrük  beyannameleri, ilgili ihracatçı birlikleri genel sekreterliğince, Ticaret  Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğünün ön onayını müteakip kayda alınacak.

Tebliğ hükümleri, düzenlemenin yayımından önce gümrük beyannamesi  İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliğine onaylatılmış mallara uygulanmayacak. Genel Müdürlük, uygulama usul ve esaslarını belirlemeye, gerekli  muafiyet ve istisnaları tanımlamaya,  izin ve talimat vermeye, özel ve zorunlu  durumları inceleyip sonuçlandırmaya, uygulamada ortaya çıkacak ihtilafları idari  yoldan çözümlemeye yetkili olacak.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@