WhatsApp grupları ile ilgili yeni bir özellik geldi

WhatsApp gruplarındaki güvenlik açığında son durum

Haber 24.04.2020, 16:11
WhatsApp grupları ile ilgili yeni bir özellik geldi

Popüler mesajlaşma ve arama uygulaması WhatsApp, zaman zaman güvenlik açıkları ile gündeme geliyor. WhatsApp’ın ait olduğu Facebook’un yaşadığı güvenlik açıklarına baktığımız zaman, birçok kullanıcı için aslında bu durum alışılmış olarak karşılanıyor. Bu açıklara kısa süre önce bir yenisi daha eklendi. WhatsApp gruplarındaki davet açığı gündeme damga vurdu.

Açık hakkında bazı geliştirmeler yapan WhatsApp, konuyla ilgili açıklamada bulunmadı. Açığın nasıl oluştuğu hakkında net bir bilgi yok.

WhatsApp kullanıcı sayısı açıklandı! İşte son durum!WhatsApp kullanıcı sayısı açıklandı! İşte son durum!
Facebook, 2014 yılında yaklaşık 20 milyar dolar karşılığında WhatsApp'ı aldığında 450 milyon civarında bir kullanıcısı bulunuyordu. İşte 2020'de WhatsApp kullanıcı sayısı!

WhatsApp gruplarındaki davet açığı kapatıldı
Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan açık, gizli grupların Google aramalarında ortaya çıkmasını sağlıyordu. Böylece dileyen kullanıcılar, ortaya çıkan bu gizli gruplara girebiliyordu. Çoğu grup sohbetleri hassas bilgiler içermemesine rağmen, Birleşmiş Milletler tarafından kurulan bir Akredite grubuna erişim sağlanabildi. 48 kişilik grupta, bütün katılımcıların telefon numaralarına erişim sağlandı.

WhatsApp davet açığı
Ortaya çıkan açık ile birlikte, toplamda 470.000 adet WhatsApp grubu bu durumdan etkilenmişti. Açık için için çözüm aranırken, ters mühendis Jane Manchun Wong konuyla ilgili açıklamada bulundu. Bir Twitter gönderisi paylaşan Wong, WhatsApp’ın bu açığı ortadan kaldırdığını ve grupların artık Google aramalarında ortaya çıkmadığını belirtti.


Yapılan testler sonucu, Google aramalarında ortaya çıkan gruplar için davet linkleri ortak sosyal medya kanallarında paylaşılmış. Gruplarını veya sohbetlerini gizli tutmak isteyen kullanıcılara, herkese açık grup linklerini ortak alanlarda paylaşmaması önerildi.


 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@