banner476

Yüksek maaş alanlar için yeni düzenleme

Prime esas kazançta yapılan yeni düzenleme ile yüksek maaşla çalışanların ödeyeceği prim artacağından, emekliliğinde alacağı maaş da fazla olacak.

Haber 07.12.2016, 08:20
Yüksek maaş alanlar için yeni düzenleme

Hürriyet Gazetesinden Noyan Doğan bugünkü yazısında yüksek maaş alanlara ilişkin yeni düzenleme hakkında bilgi vermiştir:

Prime esas kazançta yapılan yeni düzenleme ile yüksek maaşla çalışanların ödeyeceği prim artacağından, emekliliğinde alacağı maaş da fazla olacak. Bugün için 4 bin lira emekli aylığı alacak bir çalışanın maaşı 2017'de, 4 bin 612 liraya çıkacak.

Yeni yapılan düzenleme ile prime esas kazancın üst sınırı artırıldı ve bugün, günlük brüt asgari ücretin 6.5 katı olan üst sınır, 7.5 katına yükseltildi. Yeni uygulama 1 Ocak 2017'de başlayacak. Bilmeyenler için söyleyeyim, prime esas kazanç, hem çalışanlar hem de emekliler için önemli kriter. Askerlik, doğum, yurtdışında çalışanların borçlanmasından Bağ-Kurlular ve isteğe bağlı emeklilerin primine kadar birçok kişinin sosyal güvenlik için ödeyeceği paralar, bu kritere göre belirleniyor. Bunların da ötesinde, çalışanların emekli olduklarında alacakları maaş da prime esas kazanç üzerinden hesaplanıyor. Bu da; 2017'de, prime esas kazancın üst sınırının, asgari ücretin 7.5 katına çıkması ile özellikle yüksek maaş alanların emekli olduklarında maaşlarının da yüksek olacağı anlamına geliyor.
 

HÜRRİYET

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@