2010 yılında affa uğrayıp zorunlu bölgede çalışan öğretmenler ek hizmet puanı alabilecekler mi ?

banner483

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin değiştirilmesiyle birlikte zorunlu hizmetini bitirip,zorunlu hizmet bölgesinde çalışmaya devam eden öğretmenlere yüzde 50 artırımlı ek hizmet puanı verilecek ? Peki bu durumda 2010 yılında affa uğrayıp daha zorunlu hizmet bölgesinde çalışmaya başlayan öğretmenlere ek hizmet puanı verilecek mi ? Detaylar haberimizde..

Haberler 23.06.2020, 10:37 23.06.2020, 12:16
2010 yılında affa uğrayıp zorunlu bölgede çalışan öğretmenler ek hizmet puanı alabilecekler mi ?

19 Haziran 2020 tarihinde resmi gazete'de yayımlanan Öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği değişiklik kararına göre öğretmenlere ek hizmet puanı uygulaması getirildi. Yönetmeliğe göre öğretmenler bulundukları bazı faaliyetlere göre ek hizmet puanı alabilecekler.

Bunlardan bir tanesi de zorunlu hizmet bölgelerinde çalışan öğretmenlere getirilen ek hizmet puanı uygulaması.

Değişen yönetmeliğe göre zorunlu hizmet görevini tamamlayan öğretmenler yine zorunlu hizmet bölgesi olan bir okulda çalışmaya devam etmesi durumunda çalıştıkları okulun hizmet puanına göre yüzde 50 artırımlı hizmet puanı alacaklar. Yani hizmet puanı 30 olan ve o okulda 3. yılını doldurmuş bir öğretmen zorunlu hizmet çalışması süresi bittiği için 4.yılında da aynı okulda çalışmaya devam ederse 4. yıl hizmet puanı olarak 45 puan alacak. Yada bu okuldan yine zorunlu hizmet bölgesinde olan bir başka okula tayin istersen o gittiği okulda da okulun hizmet puanının yüzde 50 fazlasını almaya devam edecek.

Peki 2010 yılında veya daha önceki yıllarda getirilen aftan faydalanan öğretmenler için süreç nasıl işleyecek,

Yayımlanan yönetmelikte ki madde 

" Zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlayan öğretmenlerden zorunlu çalışma öngörülen eğitim kurumlarında görev yapmaya devam edenler ve zorunlu çalışma öngörülmeyen eğitim kurumlarında görev yaptıktan sonra çeşitli nedenlerle zorunlu çalışma öngörülen eğitim kurumlarına atananların hizmet puanları, zorunlu çalışma öngörülen eğitim kurumlarında görev yaptıkları süreyle sınırlı olmak ve görev yapmakta oldukları hizmet alanı için öngörülen puan dikkate alınmak suretiyle her yıl için %50 artırılarak belirlenir.

Bu konuda yayımlanan yönetmelikte geçici bir madde veya net bir bilgi yok. 2010 ve öncesi atanıp, zorunlu hizmetini tamamlayanlar var. Fakat zorunlu hizmetini tamamlamadan affa uğrayanlarda var.

Bu konu ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığından resmi bir açıklamaya yapılması bekleniyor.Ancak affa uğradığı halde zorunlu hizmet bölgesinde çalışmaya devam eden öğretmenlerin ek hizmet puanı almaması bu öğretmenlerin mağdur olmasına sebep olacaktır.

mebpersonel.com/özel

Kaynak: www.mebpersonel.com
banner482
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@